Осіннє похолодання з різкою зміною погоди – важкий час для людського організму – загострюються хронічні недуги, частішають гострі респіраторні захворювання
До чого варто бути готовими з настанням осені, як розпізнати хворобу вчасно і зуміти їй запобігти, розповідають медики.
Кишкові інфекції — хвороби брудних рук
Кишкові інфекції — це велика група захворювань, що викликаються бактеріями (і їхніми токсинами), вірусами, найпростішими. Для багатьох інфекцій характерна сезонність. Максимуму ці інфекції досягають в літньо-осінній період, з початком осінньо-польових робіт, великий сплеск очікується після повернення дітей з канікул у дошкільні та шкільні колективи. «До кишкових інфекцій відносять і вірусні гепатити, А та Е, дизентерію, сальмонельоз, — розповідає лікар-інфекціоніст Ірина Ткачук, — всім відома ротавірусна інфекція, норовірусна інфекція амебіаз, велика група кишкових інфекцій, що викликаються патогенними кишковими паличками.
Найчастіше поширення кишкових інфекцій відбувається через продукти і воду, проте основною причиною високої захворюваності на кишкові інфекції є банальне недотримання санітарних і гігієнічних норм. Це й неправильне зберігання харчових продуктів, і немиті руки, недостатня увага батьків до того, що тягнуть до рота їхні малюки". Збудники гострих кишкових інфекцій можуть перебувати також на поверхні овочів, ягід, фруктів. «Одним з факторів поширення гострих кишкових інфекцій є вода, — акцентує лікар. — Причиною захворювання на гострі кишкові інфекції може бути і вода з колодязя, якщо колодязь неправильно побудований або неправильно використовується (відсутній глиняний замок, колодязь поблизу вбиралень, жителі беруть воду індивідуальними відрами, перуть білизну і миють посуд у безпосередній близькості від колодязя). Першими симптомами кишкової інфекції залежно від збудника можуть бути підвищена температура, відсутність апетиту, нудота, блювота, болі в животі, діарея. За появи таких симптомів необхідно звернутися до лікаря».
Дієта убезпечить від загострення хвороб органів травлення
Сезонна закономірність загострення хвороб шлунка — класичний випадок. Люди повертаються з відпустки, виходять на роботу або навчання — змінюється режим щоденної діяльності, функціонування нервової системи, а також режим харчування. «Якщо влітку ви харчувалися легкими салатами і овочами, то восени їжа видозмінюється, і поки ШКТ пристосується — можуть бути загострення, — стверджує гастроентеролог Олена Сівкач. — Причому не тільки гастриту, а будь-якого захворювання травного тракту. Гастрит — хвороба переважно молодих людей, у людей старшого віку зазвичай восени загострюються панкреатит і холецистит. З’являються нудота, дискомфорт, важкість і біль „під ложечкою“ після їди — ознаки порушення роботи травлення. Єдиний спосіб запобігти хворобі — дотримання дієти в цей період. Їсти потрібно невеликими порціями, часто і потроху, слід виключити з раціону смажену, гостру й жирну їжу».
Суглобам потрібне тепло
Причиною загострення захворювань суглобів часто є переохолодження. За артриту воно послаблює імунну систему, і на цьому тлі активізується запалення в суглобах. За артрозу через холод погіршується кровопостачання суглобового хряща, а це прискорює його руйнування. Тому пацієнтам, що спостерігаються у ревматолога, потрібно обов’язково тепло одягатися. Є і ще одна поширена причина болю в суглобах, це надмірна праця влітку на городах. Допоможуть спеціальні гімнастичні вправи, профілактичний курс фізіотерапії, але тільки після консультації з лікарем, щоб ще більше не нашкодити. Ревматолог Остап Паливода рекомендує: «Включіть в раціон більше риби, що містить жирні кислоти омега-3, а ще курятину, яйця, бобові, капусту, редьку, — вони необхідні для природного відновлення хрящової тканини суглобів. Якщо біль вже з’явився, звертайтеся до лікаря — він точно визначить його причину і призначить кваліфіковане лікування».
Осінні недуги переслідують жінок
Осіннє сезонне загострення циститу переважно жіноча проблема. На жаль, цистит часто стає хронічним — з’явившись одного разу, він то затихає, то знову заявляє про себе. Гінеколог Інна Качанюк наголошує: «Основна причина осіннього загострення — переохолодження. Одягайтеся відповідно до погоди, промочили ноги — вчасно змініть взуття, а помітили перші ознаки запалення сечового міхура — звертайтеся до лікаря. Гострий цистит супроводжується частими та болючими сечовипусканнями внаслідок подразнення слизової оболонки сечового міхура. Пропустити такий симптом важко. Якщо терапія розпочата правильно, то пацієнтам стає краще вже через день-два, тому семиденний курс лікування багато хто не витримує, і даремно. Процес перетікає в хронічну стадію, інфекція може підніматися в сечоводи, а це загрожує серйознішими хворобами. Якщо ж цистит був неодноразово, проконсультуйтеся з лікарем. Можливо, для запобігання рецидивам вам порекомендують профілактичний курс ліків. Жінкам, яких часто турбують запалення придатків, потрібно навесні і восени проходити профілактичну терапію. Інакше спайкові процеси, викликані запаленням, будуть розвиватися і можуть стати причиною безпліддя».
Застуда та грип небезпечні для серця
«Сезонні недуги різко ускладнюють перебіг серцево-судинних захворювань — артеріальної гіпертонії, ішемічної хвороби серця, серцевої недостатності», — розповідає кардіолог-реаніматолог Олександр Трущинський. — ГРВІ може стати причиною погіршення стану людей з ішемічною хворобою серця та артеріальною гіпертензією. Збільшується частота інфекційних уражень серця, зокрема міокардити, перикардити". Кардіолог нагадав: особливу увагу серцю восени повинні приділяти літні люди, оскільки на тлі ускладненого перебігу ішемічної хвороби може розвинутися передінфарктний стан чи інфаркт міокарда. У профілактиці загострень необхідно використовувати комплексний підхід, радить кардіолог. Насамперед, захищати організм від респіраторних вірусних інфекцій, — тут важливий цілий комплекс заходів: здоровий спосіб життя, загартовування, повноцінне харчування, сон, а також прийом противірусних препаратів. «Якщо заразилися вірусними інфекціями, не намагайтеся переносити застуду на ногах, — радить лікар.- Небезпека ускладнень зростає, якщо інфекцію не долікували, а людина виходить на роботу, стаючи небезпечною для оточення і піддаючи ослаблений організм серйозним навантаженням».
Здоров’я збережуть фізична активність та правильне харчування
Під час переходу від літа до зими, від тепла до холоду необхідно не забувати про фізичну активність. 15 хвилин фізичних вправ на день дозволять організму швидше адаптуватися до сезонних перебудов. З настанням осені час змінювати раціон харчування, переходити на більш калорійну їжу. Добір раціону рекомендується проводити індивідуально, відповідно до конституції, способу життя, «теплих» або «холодних» днів сезону. Сімейний лікар терапевт Наталія Білич рекомендує додавати в раціон харчування продукти, що мають значний запас сонячної енергії: різноманітні каші, до яких можна додавати насіння кунжуту, соняшнику, гарбуза, льону. Діти люблять каші з меленими горішками. Всі необхідні організму білки містяться у м’ясі та бобових. Вуглеводи можете отримувати з меду і сухофруктів. Щоб забезпечити потребу у вітамінах, мінералах і мікроелементах, їжте якомога більше зелені, фруктів і овочів, — ці продукти у вересні недорогі і максимально корисні. «Не забудьте про цибулю, часник і редьку, — рекомендує Наталія Іванівна, — вони містять фітонциди — леткі речовини, що вбивають мікробів, які спричиняють застуду. А страви з гарбуза повинні щодня бути на вашому столі: вітаміни А, В1, В2, В12, С, К, Е, Т містяться в гарбузі у великих кількостях. А ще кальцій, залізо, натрій, фосфор та інші найважливіші елементи, необхідні для забезпечення функціонування людського організму, — все це є у нашому гарбузі. Гарбуз допомагає боротися з багатьма недугами, він незамінний помічник у лікуванні та профілактиці хвороб серцево-судинної системи та кишково-шлункового тракту, виводить з організму зайву рідину, допомагає нормалізувати вагу. Щодо різних вітамінних комплексів, то не варто поспішати їх приймати. Якщо ви вживаєте достатньо овочів, фруктів та інших продуктів, що містять вітаміни, додавання до них ще й аптечних препаратів може викликати надлишок потрібних речовин і стати причиною алергічної реакції».
Щоб уникнути вірусів, частіше мийте руки, адже віруси можуть довго жити на різних предметах. Корисно також промивати ніс і полоскати горло солоною водою. Варто прислухатися до рекомендацій епідеміологів та вчасно зробити щеплення проти грипу, — він нерідко стає поштовхом до важких загострень, тому краще перестрахуватися.
Читайте також: «Для медиків вакцинація від COVID-19 має бути обов’язковою»
По материалам: Высокий Замок