Лікар-психіатр розповів про найзагадковіші стани, які можуть виникати уві сні та відразу після пробудження
У 5% людей на планеті є мутація у гені DEC2, яка дозволяє їм повноцінно висипатися… за чотири години. Проте більшість із нас потребує в середньому від 6 до 8 годин сну, а дехто — навіть більше. Водночас 30% людей (і це — дані світової статистики) сплять менше необхідного мінімуму, тобто менше ніж шість годин. Вчені підрахували: якщо практикувати «експрес-сон» 12 діб поспіль, стан вашого організму відповідатиме… стану легкого сп’яніння!
Серед можливих розладів сну виділяють парасомнії — незвичні поведінкові дії, які виникають безпосередньо перед засинанням, під час сну або відразу після пробудження. З лікарем-психіатром, психотерапевтом Євгеном Скрипником говоримо про дві найбільш загадкові з них — сомнамбулізм і «сонний параліч».
— Існує якийсь зв’язок між ходінням вві сні і впливом Місяця?
— Колись сомнамбулізм (з лат. somnus «сон» і ambulo — «ходити») називали «лунатизмом». Вважалося, що такі люди — божевільні, а уві сні ходять, бо на них негативно впливає місячне світло. Звісно, причина не у цьому, а у спадковості: якщо батьки вночі ходили, то й діти можуть ходити.
— В якому віці виникає сомнамбулізм?
— Від сомнамбулізму частіше страждають діти та підлітки віком від 6 до 14 років. Ходіння вві сні не є ознакою якогось важкого психічного розладу — шизофренії, біполярного афективного розладу абощо. Як правило, таке трапляється, якщо дитина чи підліток зазнали психоемоційного перенапруження, після багатого на емоції дня, за тривожних розладів. Доросла людина також може виконувати несвідомі дії чи рухи вві сні, але таке трапляється значно рідше.
— І як це проявляється?
— Людина може сісти на ліжко і щось нерозбірливо говорити, а потім лягти і зранку вже нічого не пам’ятати. Це — легкий ступінь сомнамбулізму. За важкого може встати з ліжка, піти на кухню або в іншу кімнату, виконувати якісь несвідомі дії.
— Чи правда, що людина, яка потерпає від цього розладу, може з легкістю видряпатися на дах або спокійненько прогулятися по канату?
— Ці розповіді — вигадка. За сомнамбулізму люди виконують ті дії й рухи, які вони виконують щодня. Тобто, якщо людина працює сажотрусом або канатохідцем у цирку, то таке може бути. У всіх інших випадках — ні! У США був випадок, коли чоловік на своєму автомобілі поїхав в інше місто, вбив там кількох людей, після чого «прокинувся». Виправдального вироку, наскільки я пригадую, не було, адже за сомнамбулізму людина виконує лише рутинні дії. Суддя засумнівався, що підсудний щодня убивав людей.
— Як діяти, якщо ми побачили, що хтось із наших близьких виконує вві сні якісь несвідомі дії? Чи можна (і чи треба) його будити?
— Будити не потрібно. Людина спить, ви її будите: звичайно, що «з переляку» вона може вас вдарити, може впасти і т.д. Тому краще спокійно відведіть її до ліжка. Якщо таке вже трапляється не вперше, раджу прибрати всі гострі предмети, замкнути двері спальні на ключ і поставити на вікна спеціальні замки. Простежте, щоб вона не переглядала на ніч емоційних мультиків чи фільмів і загалом уникала негативних емоцій. Перед сном бажано прогулятися.
— Чи варто таку дитину або дорослого вести до фахівця і до якого саме?
— Зазвичай сомнамбулізм минає самостійно з віком і така людина (переважно дитина) не потребує допомоги спеціалістів. Але якщо це трапляється кожної ночі і на тлі цього з’явилися тривога, плаксивість, дратівливість, тоді, безумовно, потрібно звернутися до фахівця. Є лікарі, які спеціалізуються на діагностиці й лікуванні порушень сну у дітей і дорослих — сомнологи, але цих фахівців в Україні не так вже й багато. Тому якщо немає змоги звернутися до сомнолога, проконсультуйтеся з неврологом або психотерапевтом.
— Т. зв. сонний параліч — це також наслідок психоемоційного перезбудження?
— Психоемоційні перевантаження можуть бути причиною, але дуже часто сонний параліч виникає без причини, під час переходу зі стану сну до стану пробудження. Людина ще перебуває у стадії «швидкого сну», тобто ще переглядає сновидіння, аж раптом прокидається, розплющує очі і… не може поворухнутися. Щоб під час перегляду сновидінь ми не рухалися (не втікали, не билися і т.д.), природа наділила нас своєрідним «запобіжником» — повною атонією (розслабленням) м’язів. І от людина прокинулася. Може чути, бачити, розрізняти речі на дотик, але поворухнутися, покликати на допомогу — ні. Природно, що у неї виникає страх і відчуття безпорадності: вона одна і ніхто їй не допоможе! Активізується середній мозок, який відповідає за порушення сприйняття і появу галюцинацій. У людини з’являється відчуття, що на неї хтось дивиться. Вона може відчувати присутність якоїсь істоти або навіть бачити її (біля себе або над собою). Деякі люди розповідали, що у них було відчуття, наче їх хтось душить.
— У таких випадках, кажуть, допомагає молитва.
— Так, і це легко пояснити — під час читання молитви або будь-якого віршика мозок активізується і людина повністю прокидається. Спрацьовує й ефект плацебо — людина читає молитву, вірить, що вона їй допоможе, заспокоюється, активність середнього мозку зменшується, галюцинації — зникають.
— Чи можливо якось запобігти сонному паралічу?
— Цей стан найчастіше виникає, коли людина спить на спині, а також за інших проблем зі сном, зміні часових поясів, зміні графіка роботи (наприклад, коли людина починає працювати у нічні зміни) і панічних розладах. Спіть по 6−8 годин на добу (лягайте і прокидайтеся в один і той же час). Не користуйтеся ґаджетами перед сном. Підготовка до сну повинна передбачати провітрювання кімнати. Використовуйте ліжко лише для сну і продовження роду.
Не панікуйте — «сонний параліч» здоров’ю не шкодить, ані фізичному, ані психічному.
— Чому так важливо нормально висипатися і до яких проблем зі здоров’ям може призвести дефіцит сну?
— Якщо сну постійно бракуватиме, може розвинутися гіпертонічна хвороба або депресія. Можуть виникати порушення ерекції чи хронічна втома. Може знизитися працездатність, збільшитися вага тіла, погіршитися пам’ять тощо.
За статистикою, 80% українців має проблеми зі сном.
Читайте також: Від Covid-19 дітей вакцинують, але не всіх
По материалам: Высокий Замок