«Чистий мозок» — дайджест спростувань медичних міфів №6

МОЗ спільно з освітньою платформою @StopFake продовжують інформаційний проєкт «Чистий мозок». Представляємо Вам нову підбірку спростувань.

 

МІФ №1: Ймовірність смерті дітей від вакцини втричі вища, ніж від COVID-19

Поширюється інформація, що ймовірність смерті дітей від вакцини у три рази вища, ніж від COVID-19, який нібито дуже рідко зустрічається у дітей. В якості доказу користувачі посилаються на дані Інституту Пауля Ерліха в Німеччині. Також автори публікацій стверджують, що інформація про серйозні побічні ефекти після вакцинації від COVID-19 замовчується.

ФАКТ: Дані Інституту Пауля Ерліха в Німеччині, на які посилаються автори публікацій, не підтверджують цю фейкову заяву. У звіті Інституту йдеться про три летальні випадки серед вікової групи 12-17 років. У всіх трьох випадках смертей причинно-наслідковий зв’язок із вакцинацією на цей момент не було встановлено. Натомість станом на 20 жовтня 2021 року в Німеччині зареєстровано 28 летальних випадків, спричинених COVID-19 у віковій групі від 0 до 19 років.

Більше інформації тут: ​​https://bit.ly/3me7YXw

 

МІФ №2: Серед вакцинованих від COVID-19 – масові випадки раку

Дезінформатори поширюють висловлювання американського патологоанатома Райана Коула про те, що серед вакцинованих від коронавірусу спостерігається двадцятикратне збільшення випадків захворювання на рак. Причина цього нібито криється в клітинах, що мають назву Т-хелпери і Т-кілери. Перші відповідають за координацію інших клітин імунної системи, другі – знищують віруси. 

ФАКТ: На запит StopFake іноземні експерти з організації Health Desk підкреслили – немає ніяких доказів того, що серед вакцинованих проти COVID-19 реєструються випадки захворювання на рак. Дослідження показують, що вакцина від COVID-19 навпаки стимулює, а не пригнічує клітини Т-кілери. Саме вони якраз і запобігають розвитку захворювань. Також, з огляду на природу онкологічних хвороб, які розвиваються протягом декількох років, неможливо стверджувати про зв’язок нещодавньої вакцинації з виникненням раку.

Більше інформації тут: https://bit.ly/2YSR0W7

 

МІФ №3: Червоний Хрест збирає в школах України дані дітей з метою трансплантації органів

Українські дезінформатори поширюють розповіді про те, що представники Данського Червоного Хреста збирали у львівській школі №91 персональні медичні дані учнів. Нібито це — дані про хвороби дітей та їхні здорові органи, які передаються в Данію.

ФАКТ: ​​У Товаристві Червоного Хреста України заявили, що їхні волонтери ніколи не проводили збір даних про стан здоров’я дітей. Також ані Червоний Хрест в Україні, ані партнерські організації, включно з Данським Червоним Хрестом, не мають стосунку до трансплантації органів. 

Більше про цей міф тут: https://bit.ly/3Egvj1c

 

МІФ №4: Сода і часник лікують серйозні респіраторні захворювання

У розпал осені користувачі знову почали поширювати повідомлення, що інгаляції на основі соди і часнику здатні вилікувати навіть задавнені респіраторні захворювання на кшталт хронічного бронхіту, емфіземи легень, пневмонії, а також ангіну. Автори публікацій пропонують хворим кілька разів на день дихати парами соди і часнику. Цей засіб нібито допоможе навіть при найважчому перебігу респіраторних хвороб із температурою більше 40 градусів. 

​​ФАКТ:  Інгаляції на основі соди та часнику є неефективним і небезпечним методом для лікування респіраторних захворювань. Вживання соди впливає на зміну РН організму і заважає процесу регенерації пошкоджених клітин, а пари часнику можуть викликати важку алергічну реакцію. Також подібні інгаляції можуть стати причиною спазму бронхів, опіку слизової оболонки ротової порожнини та навіть розвитку ускладнень у вигляді синуситу або ангіни. 

Більше у спростуванні: https://bit.ly/2XKsHZI

 

МІФ №5: В Україні терміново впроваджують локдаун

У соцмережах тривають маніпуляції на тему введення локдауну на тлі погіршення ситуації із захворюваністю на COVID-19 в країні. Щодня користувачі поширюють фейкові дописи про те, що запроваджуються посилені карантинні обмеження, змінюється лише дата, з якої «вводиться» локдаун, а також список регіонів, на які нібито поширюються обмеження.

ФАКТ: Станом на 25 жовтня 2021 року в Україні не вводили жорстких карантинних обмежень в усіх областях. У червоній зоні епіднебезпеки перебувають вісім областей – Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Миколаївська, Рівненська, Сумська, Одеська та Херсонська. Уряд не планує запроваджувати повний локдаун і закликає масово вакцинуватися проти COVID-19.

Більше у спростуванні: ​​https://bit.ly/2ZmEaQ9

Источник: МОЗ