Тому, стосовно Діалінку, ми відстоювали не його позицію. Ми відстоювали свою правоту.Там дійсно були питання до тендерної документації  Ес Ай Центр. Вони були не надумані і юридично правильні. Можливо, з точки зору логіки ці підстави могли не сприйматися, і здавалося, що вони не коштують 30 млн грн. Я з цим згоден. Але якщо б ми таки допустили Ес Ай Центр з тими проблемами, то до нас би прийшла Генеральна прокуратура і задавала би питання. Лише потім рішення Антимонопольного комітету про скасування результатів тендеру розв’язало нам руки. Тепер хай прокуратура задає якісь можливі питання їм: чому вони приняли таке рішення і чому потім програли його в суді.

ХТО ДОПОМАГАВ УКРАЇНЦЯМ ЗАПУСКАТИ ПОСЛУГУ І СКІЛЬКИ ВИТРАТИЛИ МОБІЛЬНІ ОПЕРАТОРИ

 – Тепер ви бачите якісь недоліки в Ес Ай Центру, зважаючи на таку низьку ціну?

– Було складно, були технічні і робочі проблеми, але я впевнений, що з будь-якою компанією не було б легко. Це ж уперше в країні. Ніхто не знає, як воно повинно працювати, технічних експертів в Україні немає. Дуже багато залежало від розробників софту. Ес Ай Центр залежав від Teletech, наприклад, тому що їх програмісти розповідали, як треба рухатись. Якби вони продали нам щось, що не працює, то це була б зовсім інша історія. Але наша система життєздатна і прекрасно працює.

– А Teletech – це в нас хто?

– Словенія.

– Тобто можна сказати “MNP в Україні запускали словенці”?

– Так, але якщо мова йде про програмне забезпечення. Ми купили ліцензію, і словенські спеціалісти підлаштовували свою систему для України. Таких програм в Україні немає, тому пішли по шляху закупівлі вже апробованої системи з-за кордону.

– Чому вирішили не розробляти в Україні з нуля?

– Ця система буде стосуватися практично кожного громадянина України, і створювати її з нуля було ризиковано. Це не реєстр декларацій, який можна зробити і в нас.

– Ага, студентами КПІ…

– Так, його зробили в Україні, всі чули, з якими його проблемами довелося зіткнутися. Тому ми сказали: “Дякуємо, ми краще купимо готове рішення”.

– А якби все-таки українці розробили, вийшло б дешевше?

– Якщо порівнювати з ціною Ес Ай Центра, то я не впевнений. У них дуже низька ціна.

– Доплачувати не довелося? Вклалися в 40 млн грн по тендеру?

– Так, жодної копійки додатково.

– А мобільні оператори скільки витратили на підключення системи?

– З одного боку, цю інформацію приховують, а з іншого потім на нарадах розповідають, що вони сотні мільйонів вклали. Коли в них комісія запитувала для розуміння “наскільки вам боляче”, там давали взагалі смішні ціни, здається від 10 до 20 млн грн. Потім почали розповідати, що “ми тільки частину розказали і насправді там ще купу всього закуповували, і це все потягнуло на 200 млн грн”. Тому, чесно кажучи, ми правди так і не знаємо, вони то зменшують, то роздувають ці цифри (сміється).

ЧОМУ LIFECELL ЗАНЕПОКОЄНИЙ І ЯКІ ЗЛОВЖИВАННЯ МОЖЛИВІ

– Що зараз із запуском MNP? Все йде по плану? З 1 травня все запрацює? Чи в останній момент виявиться, що послуга переноситься?

– Ні (сміється).

– Усе нормально, все протестували?

– Так (сміється). Офіційно послуга запускається 1 травня, але є одне але. Оскільки перенесення відбувається тільки в робочі дні, то заявки, які надійдуть 1-го травня, підуть у роботу тільки 2-го. Далі третє – ще робоче, а потім знову вихідні. Тому реально перше перенесення може бути не раніше 6 травня.

– Тобто, якщо я 1 травня захочу перенести номер, то це вдасться не раніше 6 травня?

– Так, на третій робочий день.

– Було дуже багато критики процесу перенесення номеру від керівника lifecell Ісмета Язиджи. Зокрема, якщо пріпейд абонент хоче перенести номер, йому потрібно обов’язково йти до старого оператора з паспортом і реєструватись, а лише потім міняти. Керівник lifecell занепокоєний, що конкуренти будуть придумувати різні виверти, щоб не відпускати своїх абонентів.

– Немає в цьому проблеми. Єдине занепокоєння тут може бути в тому, що оператор це зробить не за 10 хвилин, а може сказати – приходьте завтра. Я ось зареєструвався недавно за 15 хвилин, 10 з яких стояв у черзі.

Читайте также:  Украинцев могут освободить от "зарплатного рабства"

– Але ж ви просто реєструвалися, а в lifecell, схоже, занепокоєні, наскільки я зрозумів, що оператори будуть робити якісь пропозиції, щоб не дати абоненту перейти.

– Якщо вони будуть робити пропозиції, то це вже маркетинг, тут питань нема. Я вважаю, що це справедливо. Приведу приклад із життя. У мене вже було 5 випадків, коли ми хотіли заманити до нас спеціалістів. Вони, отримуючи пропозицію, йшли до своїх керівників і казали, що йдуть. Їм відразу піднімали зарплату на мінімум 20%. І вони залишались на старій роботі. Так само буде і з мобільними операторами. Коли вони відчують, що буде боляче, можуть запропонувати якийсь пакет або тарифний план – і абонент передумає. Тому я вважаю, що це нормально. Для того й створювалась послуга.

А якщо вони вже почнуть просто тягнути час, то я в це не вірю. Ви уявляєте собі, що CEO українського мобільного оператора дає рознарядку співробітникам, щоб вони затягували перехід абонентів? Це відразу буде знати весь ринок і це буде втрата репутації. Якщо будуть офіційні скарги, думаю, регулятор буде реагувати.

Тому я впевнений, що зараз буде нормальна ринкова боротьба за абонентів. Не знаю, чого переживає lifecell. Тим паче його конкуренти переконані, що саме до них абоненти підуть.

– Ага. Кожен із операторів переконаний у цьому.

– Так, якщо раніше тільки lifecell казав про MNP, а двоє інших мовчали і чогось боялися, то зараз вони розказують кожен про себе.

– Які ще зловживання можуть бути? Які офіційні причини відмовити абоненту в перенесенні номеру?

– Їх там 9, і вони реально дуже прості. Перше – пріпейд абоненти. Це зрозуміло. Міняти номер можуть тільки зареєстровані абоненти. Друге – якщо той, хто подав заявку не є офіційним користувачем номеру. Теж зрозуміло. Третє – якщо абонент відразу подав заявку до двох операторів. Можна тільки до одного. Далі – обмеження в 30 днів. Якщо не пройшло 30 днів і ви знову хочете змінити оператора, то, будь ласка, почекайте. Далі – неповні або не достовірні дані в заяві. Тобто можна сказати, що всі вимоги, в принципі, логічні.

MNP: чи потрібно зараз і скільки воно коштуватиме абоненту?

– Йти до нового оператора потрібно буде тільки “ногами”?

– У документах написано просто: за допомогою засобів зв’язку. В моєму розумінні, коли в оператора з’явиться мобільний додаток, який дозволяє переносити номер, іти буде не обов’язково.

– Ви вважаєте, що мобільні оператори будуть мобільні додатки для цього запускати?

– Мобільні додатки, запис на сайті, тощо. Але за сім-картою все одно доведеться йти, у відділення з паспортом.

– Після того як ви стали зареєстрованим абонентом у старого оператора, щоб змінити номер, то у нового оператора ви вже буде зареєстрованим чи пріпейд абонентом ?

– Так, навіть якщо виберете пріпейдний тариф, то для оператора ви вже будете ідентифіковані.

– Які ваші очікування? Який відсоток абонентів буде переходити? Є думка, що послуга вже буде майже нікому не потрібна.

– Так, я про це чув, але в мене кардинально протилежна думка. Взагалі не пізно і своєчасно. Ось зараз послуга MNP, як на мене матиме актуальність не меншу, а, можливо, навіть і більшу, ніж 10 років тому. Поясню чому. Розвиток мереж 3G і 4G у кожного з операторів пішов різним шляхом. Один із них, як тільки отримав ліцензію, почав свої основні регіони заставляти базовими станціями. Інший оператор пішов в якісь прикордонні регіони. Третій оператор пішов в конкретні районні центри. І в них зараз боротьба за клієнта на місцях дуже серйозна.

Тому MNP зараз тільки посилить цю конкуренцію. У мене в батьків у селі є 3G тільки в одного оператора, і все село з задоволенням перейде на цього оператора зі впровадженням MNP. Зараз впровадження 4G просто у розпалі. Оператори подають нам стільки заявок на впровадження базових станцій, що ми просто не встигаємо їх опрацьовувати. Оператори молодці, перший квартал у них дуже ударний,

– Скільки?

– Точно не можу сказати, але це сотні і тисячі заявок. Тому MNP буде зараз суперактуальним. Так можливо це буде не так актуально в обласних центрах, де давно є всі оператори. Але все одно в кожному місті є такі місця, де в якогось з операторів є “дірки”. Думаю, деякі абоненти будуть тестувати швидкість і переходити на більш швидкого оператора.

Читайте также:  В Украине выбирают стартапы для госфинансирования. Названы лидеры

– Скільки відсотків абонентів перейдуть? Кажуть, у світі в середньому було 8-10%.

– Ось у Німеччині було 1%, в Сингапурі 95%. Гадки не маю. Будуть переходити.

– 8-10% чи менше?

– Думаю, буде менше

– Коли я телефоную абоненту, який змінив оператора, і чую голосове повідомлення, що в ньому буде?

 – Операторам це завдання ставилося ще 3 місяці тому. Була пропозиція придумати єдиний формат. Так і не придумали. Елементарну фразу не можуть узгодити та запропонувати. Тому, в принципі, неважливо, буде вона єдина чи в кожного своя. Головне, щоб абонент зрозумів, куди він телефонує. Але все ж я сподіваюся, що оператори узгодять єдину фразу.

 – CEO lifecell, до речі, пропонував використовувати не повідомлення, а якийсь сигнал. Мовляв, це буде зручний єдиний формат.

 – А бабця, яка комусь телефонує, одразу зрозуміє? Це спірні питання, які вже давно треба було узгодити. Вимога є тільки одна — щоб повідомлення було.

 – Послуга MNP буде безкоштовною?

 – Є дві плати. Оператор платить адміністратору за кожен перенесений номер. Цей тариф установлений — 1 копійка. Другий тариф: оператор встановлює плату за те, щоб до нього перейшли. Наприклад, до вас хоче перейти мільйон абонентів. Яку плату ви їм встановите?

 – Якомога менше, звичайно.

 – Кожний оператор обирає сам. Наскільки я чув, оператори вирішили зробити послугу безкоштовною для абонентів.

ПРО ЗНИЖЕННЯ ТАРИФІВ

 – Чи можливо перейти на іншого оператора з боргами до старого? Наприклад, якщо хтось випадково перевитратився на роумінгу на 1500-2000 грн.

 – Можливо.

 – А якщо у мене були якісь гроші, вони теж пропадають?

 – Так.

 – Виходить, це дірка? Так же багато абонентів можуть піти в мінус на рахунку, а потім змінити оператора.

 – Думаю, що таких абонентів одиниці. Де ви бачили оператора, який дозволить борг в 1500-2000 грн? Я таку ситуацію бачив лише тоді, коли працював ревізором в держорганах. Там дійсно угода між оператором и держорганом. І борги були по 15 000 грн по номеру. Але угода змусить повернути гроші хоча б через суд. У мене на пріпейді не вдавалося зайти в борг більше ніж на 25 грн — відключали. Поповнюєш — повертається.

Я вважаю, що навпаки питання продумали і нормально. Якщо є боржник, значить, у тебе політика компанії така — роздавати кредити та ризикувати. Значить, ти розумієш, як будеш їх повертати. Для абонента, який має на рахунку гроші: по-перше, я не вірю, що в нас є абоненти, які на рік вперед поповнюють рахунок. А по-друге, в порядку продумана класна функція. Коли ви хочете перенести номер, ви самі визначаєте дату, коли це зробити. Тобто можете розрахувати як раз використання залишків на рахунку.

 – Ви казали, що очікуєте зниження тарифів у зв’язку з посиленням конкуренції. Є якісь конкретні прогнози?

 – Я казав, що практика запровадження MNP в інших країнах показувала, що тарифи знижувалися. У США, наприклад, ця цифра офіційно прорахована — тарифи знизилися на 6%.

 – У нас таке буде?

 – Немає зараз такої практики. Оператори просто будуть придумувати якісь нові тарифи, щоб залучити абонента. Треба ще включати регіональну політику. Наприклад, якщо я оператор і розумію, що в якісь області 80% абонентів мої, зрозуміло, що я можу для цього регіону придумати якісь бонус або тарифний план, щоб і інші 20% переманити до себе. Якщо в людини один оператор, а в усіх сусідів інший, вона некомфортно себе почуває. Достатньо дати йому цікаву пропозицію для переходу.

Так само можна зайти в регіон, де ти маєш 15%. Ти там будуєш 4G-мережу. А так як абонентів мало, вона не перевантажена. Ти робиш об’яву: ось наші тести швидкості, ось пропозиції, давайте до нас. 5-10% скоріш за все перейдуть — а це колосальний об’єм. Тому поле для маркетингу дуже широке. Бонуси за перехід — теж можливі.

– Тобто здешевшання не буде, а так би мовити “сповільнення здорожчання” та нові пропозиції — можливі?

Читайте также:  В Украине состоялся первый перенос номера (MNP)

– Я би більше казав про приховану економію. Сам по собі тариф не стане нижче. Мені навіть цікаво, що оператори з цього приводу придумають, потрапивши в однакові умови.

– Ми вже бачимо якісь ходи від lifecell – вони роблять тариф на 6 тижнів, 4 безліміти и т.д. Від Київстар та Vodafone чути не так багато.

– Може, вони ще самі не знають, як воно запрацює та який буде попит. Я не вірю в те, що оператори будуть відсиджуватися. Просто, можливо, пізніше або раніше запустять якісь стратегії. Але впевнений, що в кожного вона буде і доволі активна. Інакше в них шансів нема.

ПРО ЯКІСТЬ ЗВЯ’ЗКУ, РЕФАРМІНГ І КАДРОВІ ЗМІНИ

 – Я якось робив інтерв’ю з Олександром Комаровим, який казав, що зв’язок в Україні шикарний, порівнюючи з деякими європейськими країнами. У той же час є багато критики на покриття, швидкість, якість. Ви як виконавчий директор УДЦР на чий бік станете?

 – Скажу свій досвід. Я мало був за кордоном за останні 5 років: у Відні, в Німеччині, Єгипті, США. Усюди місцевий зв’язок був жахливий. Мені не сподобалося ніде. 4G в Лос-Анджелесі — це жах. Я не міг нормально поговорити, нічого іншого.

 – Можливо, це було із-за роумінгу? Ви ж були без місцевої сім-карти?

 – Так. Але яка різниця — я користувався мережею T-Mobile. Хочу сказати, що та швидкість 3G і 4G, яка в мене була тут, набагато вища, ніж у всіх цих країнах. Це моє враження. Але знову ж таки — можлива причина в тому, що в нас не так багато людей із телефонами, які підтримують 4G. Коли люди стануть багатшими, і кожна бабуся почне користуватися телефоном із 4G, ситуація може дуже сильно змінитися. І операторам доведеться добудовувати свої мережі, покращувати якість.

 – Чи є якісь рух по частотах 800 та 900 МГц?

 – Знаю, що в комісії робота по цьому напрямку кипить. Але не знаю, чи є в них готове рішення. Нас опосередковано до цього залучають. Наприклад, останнє питання, де ми знадобилися, – це міжнародна координація. Наша відповідь була проста: міжнародна координація зараз нікому не заважає продавати ліцензії в 900-му діапазоні. Маю на увазі погодження з нашими прикордонними країнами, чи можна розвивати в цьому діапазоні 4G-мережі.

Загалом цим займається регулятор.

 – Як рефармінг пройшов? Оператори нормально обмінялися частотами, бійок не було?

 – Технічно було складно. Але все зробили нормально. І якщо десь падав зв’язок, то я про це жодної офіційної скарги не прочитав і не бачив по телебаченню. Як кажуть, пройшло — і слава Богу (усміхається). Вони мали завершити це до 1 липня минулого року — запуску 4G у діапазоні 1800 МГц.

 – Що чекаєте у зв’язку з виборами? Працюєте чи новий президент буде вас міняти?

 – Гадки не маю. Поки працюємо. Гендиректор УДЦР працює по контракту з комісією. Якщо не влаштує цей генеральний директор, нового обиратимуть за конкурсом. Якщо влаштує, з ним можна продовжувати контракт ще на 5 років.

 – Контракт скоро закінчується?

 – Здається, наступного року.

 – Бо може вийти так, як із головою НБУ: є контракт ще на рік, тож його не будуть міняти.

 – З точки зору, щоб не переривалися процеси, це логічно. З точки зору того, чи є там експерт, який знає, як тут усе функціонує — ви ж розумієте.

Що мені подобається в НКРЗІ і нашій команді — ми всі аполітичні. Увесь цей період ми до неї не були дотичні. Мені здається, що ринок дуже оцінив ту роботу, яка була проведена за останні роки. З точки зору об’єктивності поставити свою людину на регулятора — стандартна практика. З точки зору професіоналізму — Олександр Миколайович не політик, не держслужбовець. Він прийшов із бізнесу і дуже ефективно себе показав. Я, чесно кажучи, не бачу підстав до того, щоб його звільняти. Він націлений на результат і готовий працювати далі. Так само як і ми.

Антон Кобылянский

корреспондент ЛІГА.Tech

Евгений Шишацкий

корреспондент ЛІГА.Tech

Источник: Лига