Але це не означає, що вакцина не діє! Мета вакцинації – захистити від важкого перебігу хвороби, госпіталізації та смерті
Вважаєте, якщо ви вакциновані від коронавірусної інфекції, то маски можна вже не носити? Але вакциновані також можуть хворіти, хоч перебіг у них буде значно легшим. Або ж можуть стати носіями інфекції. Візьміть це до уваги, якщо серед вашого оточення є невакциновані люди, і агітуйте їх якомога швидше зробити щеплення. «На Львівщині у „ковідних“ стаціонарах вже зайнято 40% ліжок. І серед них немає тих, хто б отримав дві дози вакцини», — звітують у департаменті охорони здоров’я ЛОДА.
Розмовляємо з Максимом Ціжем телефоном на п’ятий день його хвороби. Чоловік — кандидат фізико-математичних наук. Працює науковим співробітником Астрономічної обсерваторії Львівського університету. Два місяці тому отримав другу дозу вакцини від коронавірусної інфекції, проте це не допомогло йому уникнути зараження. «Але вакцина зробила те, чого я від неї, власне, й очікував — захистила від важкого перебігу хвороби», — каже львів’янин. «Корону» підхопив уперше. До цього часу, каже, йому щастило, хоча близькі чоловіка хворіли на Covid-19.
«Подумав, що застудився, бо турбував лише незначний біль у горлі. Поміряв температуру — трохи підвищена. На 2−3 день зникли нюх і смак. Тоді я пішов у найближчий пункт і здав ПЛР-тест. Він виявився позитивним», — веде далі співрозмовник «ВЗ».
Розповідає: його хоч і турбує легкий головний біль, легкий біль у м’язах та легка втома, однак це — набагато легші симптоми, ніж були у його знайомих, які хворіли на Covid-19, не будучи вакцинованими. «У них була висока температура. Вони нічого не могли робити і тільки лежали у ліжку. Не виключаю, що вакцина врятувала мені життя, адже я не можу похвалитися міцним здоров’ям. А так зберігаю практично повну працездатність! Тому однозначно — вакцинуватися потрібно», — вважає Максим.
Цікавлюся, чим вакцинувався. «AstraZeneca. Другу дозу отримав у липні. Як тільки з’явилася хоч якась вакцина, відразу зголосився на щеплення, бо розумів, що навіть коли й захворію, то легше перенесу хворобу. Так воно і вийшло. У серпні мій рівень антитіл досяг максимуму. Попри це, у вересні я захворів. На 100% вакцина не захистить від Covid-19. Потрібно додатково оберігатися способами, до яких ми вже звикли за останні півтора року — носити маску, дотримуватися соціальної дистанції і гігієни рук», — каже чоловік.
Підозрює, що коронавірус міг підхопити або на одній з подій, де у закритому приміщенні перебувало багато людей і не всі учасники були у масках та не всі дотримувалися соціальної дистанції (можливо, тому, що більшість уже були щеплені), або ж у громадському транспорті. «Початок вересня був дуже активним — публічні лекції, конференції, святкування, і все — наживо. Моя порада: уникайте масових скупчень, особливо зараз, коли почалася нова хвиля захворюваності. У громадському транспорті обов’язково одягайте маску, — наголошує львів’янин. — Літо закінчилося, а люди й далі за інерцією розслаблені. Вакциновані також можуть переносити вірус! Одягнувши маску, ви захистите тих, хто ще не вакцинувався. Ця ж маска ще й частково вас захистить, адже хворіти завжди неприємно, навіть якщо перебіг хвороби легкий».
Запитую, чи робить зауваження у транспорті тим, хто їде без маски. «Ні, адже люди є різні і по-різному реагують. Тому я старався не користуватися громадським транспортом і добирався, куди мені було потрібно, на велосипеді. Але якраз останні кілька днів у мене було багато справ, тож пересідав у трамвай, інший транспорт, а це — також один із факторів ризику. Тож якщо маєте змогу, їдьте на велосипеді, самокаті, йдіть пішки, але не сідайте у переповнену маршрутку», — радить Максим. Голос його звучить на диво бадьоро. Не кашляє. Якби не розповів, що хворіє на «корону», нізащо б не здогадалась, що розмовляю з хворою людиною.
Медики нагадують: мета вакцинації від коронавірусної інфекції — не перетворити людину на «термінатора», а захистити від важкого перебігу, госпіталізації і, відповідно, смерті.
«Так працюють усі вакцини. Якщо вакцинуємо дитину від вітрянки, вона перехворіє на вітрянку, але у легкій формі. Так само з кором. Усі про це вже забули, але щеплення від дифтерії допомогло ліквідувати спалах цієї хвороби. Тоді багато людей помирало (смертність від дифтерії, за різними даними, становить від 5% до 20%). (Для порівняння, від Covid-19 в Україні помирає 2,3% хворих. — Авт.). Вакциновані люди хворіють значно рідше, а якщо й хворіють, то перебіг у них є легким», — наголошує у коментарі «ВЗ» завідувачка 4-го відділення Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні Таміла Алексанян. Вона однією з перших серед медиків (і загалом однією з перших на Львівщині) вакцинувалася від Covid-19.
Розповідає, що серед госпіталізованих є один вакцинований чоловік. Йому — 80 років. Вакцинувався у квітні-травні. «Злегка покашлює, має легкий нежить, але не гарячкує. Фактично переносить хворобу на ногах. З огляду на поважний вік, діти вирішили покласти його у лікарню. Якби не був вакцинованим, навряд чи вижив би», — припускає лікарка.
За інформацією, яку озвучив директор департаменту охорони здоров’я ЛОДА Орест Чемерис, серед померлих від Covid-19 на Львівщині (а кількість летальних випадків зростає щодня) за станом на вівторок, 21 вересня, вакцинованих немає. В Україні серед померлих вакцинованих — 0,08%, і це ті люди, які отримали лише першу дозу вакцини.
Читайте також: «Не вакцинувався і не буду»
По материалам: Высокий Замок