Іван Юсько утримує близько двох сотень бджолиних сімей
«Колись пасіка була для мене хобі. Після закінчення служби в льотних військах вийшов у відставку і присвятив життя бджільництву», — розповідає Іван Юсько з селища Делятина Надвірнянського району, голова ГО «Асоціація пасічників Прикарпаття».
Дбайливий чоловік утримує близько двох сотень бджолиних сімей. Половина з них «працює» для продажу «пакетів», інша — на збір меду. В усьому допомагає батькові молодший син Денис, котрий теж цікавиться пасічництвом.
Збирати у горах нектар — доволі трудомістка справа. Однак представники карпатської породи дають із цим раду. Вони витривалі, пристосовані до виживання в складних умовах, можуть працювати прохолодної чи навіть дощової погоди.
Раніше солодку продукцію господар продавав у Сибір, Центральну Росію, Казахстан, Білорусь. Але після 2014 року ринок переорієнтувався на місцевого споживача.
«Мед є хвойний падевий, вересковий, з малини, іван-чаю, проте все одно йому притаманна кислинка. Гірський продукт цінніший ще й тому, що його добувають на 70% менше, ніж рівнинного», — підкреслив ґазда. Такий мед високо цінується у світі, зокрема в Німеччині. Але наразі Іван Юсько не є прихильником експорту. Каже: «Нехай краще наші люди їдять, будуть здоровіші». Тож пріоритетом залишається внутрішній споживач. Проблем із реалізацією немає. Продукцію охоче беруть кияни, одесити. Багато замовлень від незаможних українців, які купують маленькі порції 250−1000 грамів. Окремі люди беруть до 10 кілограмів.
«Знаєте, як болить душа, коли говорять, що мій сусід, родич споживатиме чужий мед, а не наш. Ще мій дідо наголошував: треба їсти те, що вирощене біля тебе», — каже Іван Васильович.
Прикарпатець зазначає, що наразі зарано підбивати підсумки медового сезону, однак цей рік для пасічників виглядає кращим, ніж минулий. Хоча був недобір травневого, липового медів, та виручить соняшник. Погодні умови для цієї культури сприятливі. Тож стільники наповнюватимуться сонячною масою.
Читайте також: Дозрівають помідори біля лінії розмежування
По материалам: Высокий Замок