Випущені на прогулянку птахи «зачищають» територію від черв’яків
Цесарки вважаються окрасою обійстя, високо цінуються за делікатесне м’ясо, дієтичні яйця та декоративне пір’я. Віддана шанувальниця цієї птиці — жителька села Лопавшого Демидівської громади Дубенського району Галина Мартинюк.
Утримувати простіше, ніж гусей чи качок
Поблизу оселі господині поважно розгулюють «чубаті» птахи, загорнуті у невеличкі мішкуваті сріблясто-сірі шинельки, і красуються своїми червоно-білими сережками. Привіз їх син із Луцька.
— Я відразу полюбила цих пернатих, яких за зовнішній вигляд називаю сільськими інтелігентами, — зізнається жінка. — Вони літають, нерідко всідаються на гілках найвищих дерев. Де б не опинилися, завжди повертаються додому. Чудово уживаються з курми та індичками. Правда, дуже полохливі: помітивши когось чужого, збиваються у гурт і піднімають ґвалт.
У згаданих особин надзвичайно розвинутий інстинкт самозбереження. Щойно виходжу на подвір’я, вони «вітаються» незвичним багатоголоссям, як в Африці.
Пані Галина каже, що цесарки скороспілі, добре відгодовуються, набираючи до двох кілограмів ваги.
— Моїх підопічних утримувати простіше, ніж гусей чи качок, — зауважує пенсіонерка. — Цесарки не бояться літньої спеки або зимових холодів, мають вроджений імунітет проти багатьох інфекційних недуг, тому рідко хворіють. Не виникає жодних проблем і з кормом — охоче їдять кукурудзу, картоплю, будь-яке насіння.
За словами Галини Олексіївни, сама назва пернатих говорить про те, що вони — цісарські, тобто царські. А це значить, що дарують вишукану продукцію.
М’ясо низькокалорійне, насичене цінними амінокислотами, за смаком нагадує дичину, особливо корисне дітям та вагітним жінкам. Яйця ж гіпоалергенні, містять більше вітаміну А, ніж курячі. Завдяки міцній шкаралупі можуть зберігатися в холодильнику близько половини року.
Збирають шкідників
Пані Галина наголосила: цесарки дають їй щось важливіше, ніж м’ясо та яйця.
— Випущені на прогулянку птахи «зачищають» територію від черв’яків, слимаків, колорадських жуків, комах, павуків, гусениць, сарани, попелиць, — каже ґаздиня. — Раніше мої грядки зазнавали нашестя шкідників. Після появи цесарок ця проблема зникла. «Прочісуючи» територію, вони не псують городину, не розгрібають землю, як кури. То команда чудових санітарів обійстя.
Згадані пернаті позбавлені інстинкту висиджування потомства. Тож Галина Олексіївна підкладає яйця під курку, яка виводить жовторотиків.
Односельці з цікавістю дивляться на незвичних птахів, розпитують про секрети догляду. Можливо, так у селі з’явиться нова мода — тримати царську птицю.
Читайте також: Яйце цесарки набагато міцніше, ніж куряче
По материалам: Высокий Замок