Який серпень без солодкого кавуна та запашної дині?
І діти, й дорослі залюбки ласують солодкою смакотою. Однак баштанні можуть бути як корисними, так і шкідливими, це залежить від їхньої свіжості, того, де ви придбали смаколики, скільки їх з’їли і з якими іншими продуктами поєднали.
Користь кавуна обумовлена високим вмістом у його м’якоті вітамінів С і РР, групи В, каротину, фолієвої кислоти. Корисними складовими цієї ягоди є клітковина, вуглеводи та мінеральні речовини. Вживання кавуна допомагає боротися з надмірною масою тіла — кавун має сечогінні властивості, завдяки яким вага стає на 1−2 кілограма меншою внаслідок виведення зайвої рідини з організму.
Кавун чудово втамовує голод. Маючи низьку калорійність — лише 38 ккал у 100 грамах м’якоті, — він швидко заповнює шлунок. Фізіологічні дослідження довели, що солодкість найкраще пригнічує відчуття голоду, тож розвантажувальний день «на кавуні» мине в полегшеному режимі, без думок про їжу.
Читайте також: Кому не можна їсти кавуни
Не менш корисною є диня. Вітамінів у ній набагато більше, ніж у кавуні, а заліза у 18 разів більше, ніж в молоці. І хоч диня солодка, проте цукру в ній небагато, зате є величезна кількість корисних мікроелементів: вона багата бетакаротином, який сприяє росту й розвитку клітин, а також виробленню колагену, необхідного для підтримки тонусу шкіри. Цей білок ще й забезпечує пружність та еластичність тканин хрящів, суглобів, кісток і слизових. Завдяки цим речовинам диню можна назвати засобом, що захищає від передчасного старіння.
У дині містяться калій, магній, кальцій, мідь, залізо, цинк, марганець. Вміст каротиноїдів може захистити від раку легенів та раку молочної залози, а також знизити ризик інфаркту та інсульту. Вітамін А, який є в дині, важливий для здоров’я зубів, слизових оболонок, покращує зір. Диня — природний енергетик, тому її можна вживати для схуднення у поєднанні з інтенсивними тренуваннями.
Диню слід споживати окремо від іншої їжі, краще за все у проміжках, як перекус, і в жодному разі не на голодний шлунок, — тільки тоді вона принесе користь. Головне, не вживати за раз більш ніж 300 грамів дині.
Попри корисність баштанних, є й низка протипоказань. Ускладнення від споживання цих дарів літа можуть виникнути у людей з цукровим діабетом першого типу у вигляді захворювання підшлункової залози в гострій фазі; виразкової хвороби шлунка; сечокам’яної хвороби, порушення відтоку сечі, аденоми передміхурової залози або післяопераційних спайкових процесів. Не рекомендується їсти диню вагітним жінкам і матерям, діти яких на грудному вигодовуванні. Серед «недругів» дині — кисломолочні продукти, холодна вода, молоко і алкоголь. Тож якщо не хочете отримати розлад шлунка, не запивайте диню кефіром чи молоком і не закушуйте нею алкогольні напої.
Щодо кавуна: щоб уникнути серйозних наслідків, не варто пропонувати багато кавуна дітям. У 2−3 роки дитині цілком достатньо 80−100 г цієї ягоди, а дітям 3−6 років 100−150 г. Для здорової людини нормою вважається до 0,5 кг кавуна на день. Надмірне вживання і кавуна, й дині можуть спричинити діарею, здуття живота, нудоту або розлад шлунка.
За високого рівня калію у крові або у випадку серйозної гіперкаліємії слід обмежити вживання баштанних культур до мінімуму. І хоча серпень — початок вересня — розпал сезону для баштанних культур, щоб бути впевненим у якості, купуйте їх в офіційних місцях продажу і аж ніяк не на стихійних ринках.
Інна Тимчук, дієтолог
По материалам: Высокий Замок