Там можна зарядитися енергією дерев «кельтського календаря», загадати бажання на мосту євангелістів і самотужки зловити форель
Літня мандрівка сонячним Закарпаттям має включати не лише дегустації вина, відвідини термальних басейнів чи екскурсії до пам’яток архітектури, а й пізнавальний відпочинок на історичному екокурорті Воєводино, що у селі Тур’я Пасіка. «Фішка» курорту — парк графа Шенборна, який було відтворено 2013 року, до 285-ліття передачі імператором Австро-Угорської імперії закарпатських земель роду Шенборнів. Це класичний австрійський парк ХІХ століття — з широкими алеями довкола озера. Тут можна пройтися Хресною дорогою, зайти у сад, де ростуть 12 дерев «кельтського календаря», побачити раритетний водяний млин, зловити форель і самотужки її приготувати… Журналістка «ВЗ» відвідала Воєводино під час престуру.
Перші враження від парку Шенборнів у туристів складаються ще при в’їзді до нього. Тут неймовірно легке повітря, клімат пасує до лікування недуг серцево-судинної системи. На променаді можна зустріти старших людей з палицями для скандинавської ходи. Парк доволі далеко від міської метушні, у мальовничому урочищі Воєводино, що між двома карпатськими вершинами.
Екскурсовод, президент Закарпатської туристичної організації Федір Шандор, каже, сюди на відпочинок, як правило, приїжджають топменеджери міст-мегаполісів, спортсмени. Ліс, газони, екзотичні дерева та велике природне озеро роблять парк Шенборна «родзинкою» Закарпаття. Від початку парк розпланували довкола загатного озера, між горами Турянської долини. Ідея полягала у тому, щоб зелена оаза увібрала в себе атмосферу лісу й була лікувальною.
«Парком можна гуляти не лише пішки, а й на відреставрованій старовинній кареті епохи Австро-Угорщини, з регіону Пешт, — каже пан Федір. — Саме угорці винайшли ресори для карет, аби зробити подорож комфортнішою. При вході — сім унікальних ліхтарів, що є символом семи днів тижня, а з правого боку — 12 містків, що символізують 12 знаків зодіаку. Є тут і унікальне кельтське джерело, що поросло мохом. Його реставратори навіть не торкалися».
Екскурсовод показує нам унікальну вхідну браму парку, яка схожа на старовинний замок, що наче висить між двома колонами. Брама є своєрідним порталом між двома епохами на теренах Закарпаття: епохою Австро-Угорщини та сучасної України. На двох вежах брами зображені державні герби та прапори королівств Австрії та Угорщини епохи Австро-Угорської імперії. Відвідувачів парку Шенборна зустрічають два охоронці — манекени солдатів Інсбрукського піхотного полку (Австрія) та Дебреценського гусарського полку (Угорщина).
У парку є кілька ресторанів та готелів. Доба проживання у готельному номері стартує від 850 гривень. Уже кілька років тут працює штучний форельник. Кожен охочий може зловити форель і власноруч приготувати рибку за своїм рецептом. В оздоровчому меню — «Воєводинська трудотерапія»: серед бору є екоферма, де можна власноруч посадити городину… За словами Федора Шандора, наступного року серед парку облаштують клумбу, на якій зберуть 12 отруйних рослин Закарпатської області. Це буде єдина в Україні «отруйна» клумба у природному парку. У парку вважають, клумба стане туристичним магнітом.
Федір Шандор показує нашій туристичній групі кельтський сад, який висадили за його рекомендацією. Кожне дерево цього саду — з календаря друїдів. Поруч з цим садом є інформаційний стенд, який допомагає гостям Воєводина віднайти своє чарівне дерево. Виявилося, що моє дерево — липа. Пан Федір радить торкнутися її стовбура, аби набратися енергії, загадати бажання, але у жодному разі не матеріальне… Дві хвилини медитації біля липи під спів птахів допомогли мені розслабитися після трудових буднів.
Поруч зі садом є ще одне «інстаграмне» місце для туристів — міст чотирьох євангелістів. Збудований у бароковому стилі, з відреставрованими скульптурами чотирьох євангелістів — Луки, Іоана, Марка та Матвія. Ці скульптури дуже схожі на роботи на Карловому мості у Празі. Якщо дивитись на міст уважніше, то можна розгледіти, що він сходиться у формі арки, посередині якої висять ковані хрести, що є символом Старого та Нового Заповіту. Тут можна помолитися, загадати «духовне бажання».
«Міст символізує Хресну ходу із чотирнадцятьма станціями — шлях, який Ісус Христос пройшов на Голгофу, — зауважив Федір Шандор. — Дорога прямує до храму Святої Катерини, котра є покровителькою учителів, освічених людей та науковців, що упродовж трьох років творили парк Шенборнів. На день святої Катерини, 7 грудня, матері запалюють перед її образом три свічки — щоби рід не переривався».
Поруч з мостом розташоване озеро Тур (за легендою, в цій долині колись мешкали тури). На цій водоймі цвіте латаття, що додає їй шарму. «Посеред озера розташований острів, що своїми обрисами нагадує контури Австро-Угорської імперії періоду її створення, 1867 року. А на місці сучасного Закарпаття посаджено дерево — сосна з Далмації, привезена волонтерами з хорватського міста-побратима Трогір, — продовжує розмову Федір Шандор. — Острів складено із 365 брил каміння, як 365 днів у році, а один камінь зберігається на причалі. Саме його доправляють на острів раз на чотири роки — у високосний рік. Дорогу навколо озера освітлюють 24 ліхтарі, як кількість годин у добі. На березі водойми розташовані 22 лави, на яких встановлено герби тих держав, у складі яких було Закарпаття за всю свою історію».
Читайте також: У Перечині діток заспокоює… Зубна фея
По материалам: Высокий Замок