Лікарі радять не чекати на появу симптомів, а зробити відповідні тести в лабораторії
Карантинні заходи сприятливо вплинули на більшість інфекційних захворювань — знизилася кількість респіраторних та кишкових інфекцій. Проте залишається проблема вірусних гепатитів. «В інфекційних стаціонарах хворих не так багато. Але є офіційна статистика, а є спостереження лікаря. Ми щодня маємо справу з гепатитами або їхніми наслідками», — каже завідувач 7-го відділення Львівської обласної клінічної інфекційної лікарні Володимир Кальчук.
Багато хворих (ідеться переважно про онкопацієнтів) звертається, аби їм видали висновок, що можуть оперуватися. Так випадково й дізнаються, що інфіковані вірусом гепатиту В чи С…
Найбільш очевидний симптом вірусних гепатитів — жовтяниця. Якщо пожовтіла шкіра, слизові, склери, пацієнт сидіти вдома не буде і обов’язково звернеться до лікаря. Але жовтяниця виникає не завжди.
Захворювання на початках нерідко має безсимптомний перебіг. Згодом виникають позапечінкові зміни — васкуліти (запалення стінок кровоносних судин), холодові алергії, інші захворювання сполучної тканини, які провокуються вірусом. «Тож якщо щось насторожує, необхідно звернутися до сімейного лікаря — той скерує до вузького спеціаліста або самостійно призначить низку обстежень», — наголошує Володимир Кальчук.
Водночас лікар не радить чекати появи симптомів. Перевірити наявність вірусів гепатитів В та С в організмі можна за один день. Це можна зробити у приватній лабораторії (лабораторії проводять дослідження методом ПЛР), а можна — швидкими тестами у сімейного лікаря. В Україні лише 10−15% хворих на вірусні гепатити знають про свій діагноз, а для успішної боротьби з цією недугою потрібно, щоб знало 90%.
Також інфекціоніст нагадав, що гепатити діляться на ті, які передаються парентеральним шляхом, тобто через контакт із зараженою кров’ю (гепатит В, С та D), та на ті, які передаються фекально-оральним (А та Е). Ці гепатити називають «хворобами брудних рук».
Гепатит С
За минулий рік на Львівщині було виявлено близько 230 випадків гепатиту С. Цього року — вже 181. Ідеться про гострі і хронічні форми захворювання, але і у тих, і у тих випадках вірус присутній в організмі та провокує небезпечні зміни у печінці.
Лікар зауважує: гепатити маніфестують, коли є сильна імунна відповідь, тобто коли організм позбувається вірусу ціною власних клітин. Пандемія Covid-19 вплинула на раннє виявлення вірусних гепатитів. По-перше, сам вірус знижує імунну відповідь. Але те саме роблять і кортикостероїдні препарати, які призначають пацієнтам з важким перебігом коронавірусної хвороби. Відтак фахівець не виключає, що медикам незабаром доведеться мати справу з більшою кількістю хворих, недуга яких перейшла у хронічну форму.
«Для лікування гепатиту С у світі використовується велика кількість генеричних препаратів. Ці ліки є доволі хорошої якості та є загальнодоступними, оскільки набагато менше коштують, ніж брендові, — запевняє заввіділення інфекційної лікарні. — Пацієнтів забезпечують цими препаратами безоплатно за системою державних гарантій. В Україні — також. Але треба розуміти, що списки пацієнтів формуються на початку року, а гепатити виявляють протягом усього року. На це й розраховують комерційні фірми, які намагаються незаконно продати такому хворому той чи інший препарат. Завжди пояснюю пацієнтам, що можна зачекати півроку і отримати безкоштовне лікування. Зрештою, людина може купити ліцензійні ліки в аптеці».
Гепатит В
Вірус гепатиту В, на думку лікаря, є найбільш небезпечним з усіх типів збудників гепатитів, а сама хвороба, викликана цим вірусом, — найбільш складною для лікування. Хоч хронічні форми трапляються значно рідше (близько 5%) і є препарати прямої вірусної дії, які зупиняють реплікацію збудника, ці 5% пацієнтів залишаються з вірусом до кінця життя — елімінація вірусу (як у пацієнтів з гепатитом С) у них не відбувається. Оскільки лікування цих хворих є пожиттєвим, то і фінансування цього лікування є змішаним.
Фахівець констатує: хворі з хронічним гепатитом В звертаються до лікарів переважно вже з гепатоцелюлярною карциномою (раком печінки) або настільки вираженим фіброзом, що призначити їм можна лише паліативне лікування. Наголошує: ці пацієнти — далеко не всі ін’єкційні наркомани. Більшість з них — звичайні люди, які працюють, мають сім’ю…
Щоб запобігти гепатиту В, Володимир Кальчук радить зробити щеплення. Щеплення від гепатиту С, на жаль, немає.
Гепатит, А
«Гепатит, А передається фекально-оральним шляхом. За минулий рік на Львівщині було зафіксовано лише 1−2 випадки. Здавалось би, жодних проблем! Але у світі ми не ізольовані. У країнах Південно-Східної Азії, Китаї гепатит, А зустрічається повсюдно. Якщо наша статистика нас і радує, ми повинні розуміти, що у нас, разом із відсутністю захворюваності „вимивається“ й імунний прошарок. Завезти гепатит, А дуже легко, і його спалаху не уникнути. Це — закономірність епідеміологічного процесу», — підкреслює лікар.
Читайте також: І нехай усі інші інфекції почекають?..
По материалам: Высокий Замок