8-річний хлопчик вчить селян компостувати сміття
Які села Західної України претендують на звання найбільш екологічно чистих?! Ті, які входять до складу Боратинської сільської об’єднаної територіальної громади Луцького району Волинської області. Тут навіть 8-річний учень Мстишинської школи Матвій Сергійчук власним прикладом вчить компостувати органічне сміття, щоб не шкодити довкіллю.
«Сортую сміття, бо ціную громаду» — такий проєкт втілили селяни. Отримали грант на понад 200 тисяч гривень на встановлення контейнерів для роздільного сортування відходів. Результат вразив. Тож люди взялися за впровадження ще одного проєкту — «Екогромада: шлях змін». Він полягає у використанні відходів домашнього господарства для удобрення присадибних ділянок.
Було виділено кошти для облаштування компостерів та виготовлення листівок про шкідливий вплив забруднень довкілля. Волонтер Сергій Качкало запропонував модель компостера, який можна змайструвати в домашніх умовах. Це звичайнісінький ящик з дощок, просочених лляною олією, яка захищає деревину. Його дно встелюють плівкою (для збереження вологи), туди насипають трохи ґрунту і запускають звичайних дощових хробаків. А потім час від часу додають у такий ящик скошену траву, листя, кухонні відходи, дрібні гілочки із садів… Згодом усе це перетворюється в екологічно чисте добриво, яке забезпечує повноцінне живлення городини.
Нашій громаді рекомендували використовувати каліфорнійських черв’яків, — каже вчителька біології Мстишинської школи Ольга Сергійчук. — Ми мали сумніви: чи переживуть вони наші зими? І переконалися, що українські хробаки кращі! Ми їх шукаємо в ґрунті, як рибалки.
Компостери поставили біля шкіл та дитячих садочків. Згодом і селяни почали обзаводитися «модними» ящиками. Вміст компостерів комунальних закладів використовують для удобрення експериментальних грядок Мстишинської школи, на яких вирощують помідори, редиску, квасолю, кабачки, квіти.
Школярі вирішили виготовити компостери і для домашнього використання. Тепер не натішаться чистотою. Адже відходи раніше завдавали селянам багато клопотів. Частину непотребу спалювали — а це ж шкідливо! Тепер багато що з того йде у компостер і не потребує вивезення на звалище. Другий зиск — люди отримали городину без хімії, бо використовують перероблене черв’яками добриво для своїх грядок.
У селах боратинської громади було створено агітаційно-пропагандистську команду — здійснювала подвірні обходи, закликаючи селян приєднуватися до екологічного руху. І добилися, щоб органіка у сміттєві контейнери не йшла взагалі!
Великий внесок у екосвідомість селян робить син Ольги Сергійчук, 8-річний Матвій. Не просто на словах вчить людей, як правильно сортувати та використовувати відходи, а й знімає про це відео! Їх розміщують на сайті громади.
Читайте також: Пластик до пластику, окремо скло і папір
По материалам: Высокий Замок