Перший французький винищувач Mirage 2000 уже прибув до України. Про це повідомив глава МЗС Франції міністр Збройних сил Франції Себастьян Лекорню.
Раніше повідомлялося, що у січні-березні 2025 року ЗСУ отримають три такі літаки, а загалом цього року — до 20-ти.
У першому кварталі 2025-го буде завершено модернізацію літаків до версії Mirage 2000-5 та навчання пілотів та механіків, пояснив 8 жовтня Лекорню.
"Подробиці" дізналися, на що здатні французькі літаки.
Винищувачі "Міраж"
Mirage 2000 (14 м, 18 т) — французький багатоцільовий винищувач четвертого покоління, розроблений у 1970-х роках компанією Dassault Aviation. Прийнятий на озброєння у 1984 році, вироблявся до 2007 року. Зараз у світі експлуатується понад 500 машин цього типу.
Mirage 2000-5 — модернізована експортна версія, а Mirage 2000-5F — модернізована версія для французьких ВПС. Його система була повністю перероблена та модернізована, зокрема, за допомогою радара Thales RDY для відстеження цілей. Саму таку надсучасну модель передають Україні.
Завдання цієї версії "Міражу" — перехоплення надзвукових цілей на висотах. Введений в експлуатацію в 1999 році, Mirage 2000-5F був вістрям французької протиповітряної оборони завдяки керованим ракетам MICA-EM з активною радіолокаційною головкою самонаведення. Це був перший французький винищувач, де був реалізований принцип "вистрілив та забув".
Двигун SNECMA M53-P2 розганяє літак до більш ніж двох швидкостей звуку.
У Франції винищувачі Mirage вважаються застарілими. Лінії з їхнього виробництва зупинені, і "Міражі" поступово замінюють сучаснішими винищувачами Rafale, прийнятими на озброєння в 2004 році.
Військово-Повітряні Сили Франції
Військово-повітряні сили Франції мають у своєму розпорядженні 52 справні літаки Mirage 2000, з них 26 — Mirage 2000-5. На авіабазі 116 в Люксей-ле-Бен розташована остання ескадрилья літаків такого типу. Її спеціалізація — повітряна оборона.
Винищувальна група 01.002 "Сігонь" виконує завдання з повітряного патрулювання на території Республіки та допомагає країнам-партнерам — забезпечує перевагу в повітрі та підтримку логістичних та ударних операцій.
Військово-транспортний літак Airbus A400M та пара винищувачів Dassault Mirage 2000-5 ВПС Франції
Французькі Mirage 2000-5F також базуються у Джибуті (Африка).
В останні роки Mirage 2000-5F неодноразово застосовувалися, зокрема, під час операції "Харматтан" у 2011 році над Лівією та у Леванті під час операції "Гамільтон" у 2018 році.
З 2016 року Mirage 2000-5F також регулярно розгортаються у країнах Балтії у рамках BAP (Балтійська повітряна поліція) та місії eAP (Розширена повітряна поліція), де виконують місії з повітряного патрулювання під мандатом НАТО.
Нижня посередині — ракета SCALP
Характеристики Mirage 2000-5
"Міражі" проходять модифікацію на французькій авіабазі Казо (південний захід), а пілоти та механіки, необхідні для роботи на цих "пташках", — шестимісячну підготовку на базі Нансі. На базі Казо готують українських пілотів для американських винищувачів F-16.
Mirage 2000-5 (модернізована експортна версія для України) будуть захищені засобами радіоелектронної боротьби та озброєні крилатими ракетами SCALP (Storm Shadow) і бомбами AASM (Safran) для виконання бойових завдань класу "повітря-земля". Літак має 9 точок підвіски.
Перед цим міністр Лекорню заявляв про намір Франції щомісяця постачати Києву по 50 авіаційних бомб AASM HAMMER, адаптованих під літаки радянського зразка. Вони є модернізацією некерованих авіабомб модулями 276, 500 і 1000 кг.
Модулі перетворюють бомби на високоточні плануючі боєприпаси з наведенням за заданими координатами цілі або лазерного підсвічування.
Бомба AASM
Також ЗСУ отримають ракети класу "повітря-повітря" MICA. До базового озброєння входять дві 30-мм гармати DEFA 554 і канал тактичної передачі даних Link 16, який дозволяє літакам НАТО обмінюватися інформацією в режимі реального часу.
Ракета MICA
Ракети MICA стоять на озброєнні у більшості операторів французьких літаків і є найсучаснішими французькими ракетами цього класу (зрозуміло, все залежить від версії).
На більшості французьких літаків ці ракети використовуються у версії з інфрачервоною головкою самонаведення, що ставить їх в один ряд з американськими AIM-9X, а можливо навіть перевершують за своїми характеристиками завдяки габаритам і маневреності.
Високоточна плануюча авіабомба AASM HAMMER з різними модулями корекції
Також існує версія MICA з активною радіолокаційною ГСН, яка можна порівняти з американськими Amraam, але відрізняється більшою маневреністю завдяки наявності системи керованого вектора тяги.
Не виключена поява і старіших ракет, таких як R.550 Magic II (аналог AIM-9M іMatra Super 530D (аналог AIM-7F/M) для виконання завдань ППО, а не лише для самооборони самого літака.
Скільки винищувачів отримає Україна
Французькі оглядачі вважають, що у найближчій перспективі Україна може розраховувати максимум на 12 літаків. Якщо Франція хоче зберегти хоча б одну ескадрилью Mirage 2000-5F (20 штук), вона не зможе передати Україні більше шести винищувачів, пише видання La Tribune Dimanche.
Під час слухань у Національній асамблеї 16 жовтня новий начальник штабу Повітряно-космічних сил генерал Жером Белланже заявив, що для компенсації втрат, спричинених двома аваріями винищувачів Rafale влітку 2024 року та передачею трьох Mirage 2000-5 Україні, компанія Dassault Aviation має прискорити поставки Rafale. Мета — збільшити парк ВПС Франції до 185 літаків, пояснив генерал Белланже.
Можна очікувати, що в міру надходження винищувачів Rafale, Франція передаватиме Mirage 2000-5 Україні.
Президенту Макрону доведеться переконувати три країни, де Mirage 2000-5 стоїть на озброєнні, передати або продати їх для їхнього відправлення Україні. Йдеться про Грецію, Катар і Об'єднані Арабські Емірати.
За чутками, Греція планує продаж 24-х Mirage 2000-5 Mk2, а Катар — 12-ти. Індонезія готова була купити літаки у Катару за $735 млн, але новий глава держави Прабово Субіанто заблокував угоду.
Винищувачі Mirage 2000-5 мають на озброєнні Індія (18 літаків) та Тайвань (6).
Mirage 2000-5 ВПС Тайваню
Слабкі місця "Міражів"
Mirage 2000-5 може збивати як російські літаки і ракети, так і завдавати ударів по наземних позиціях ворога. І в цьому сенсі за своїм цільовим призначенням він не відрізняється від американських винищувачів F-16.
Експерт з авіації та технологій з британського аналітичного центру Royal United Services Institute Джастін Бронк вважає, що ефективність Mirage 2000-5 обмежена ракетою класу "повітря-повітря" MICA, яка має меншу дальність дії, ніж ракети AIM-120 AMRAAM, якими оснащують F-16.
Через це вони мало ефективні проти російських Су-34, які виходять на кордон атаки за 60-70 кім від фронту. Винищувачам, щоб вразити бомбардувальники, доведеться наближатися до фронту. Вони будуть змушені ховатися на малих висотах, щоб знизити ризик виявлення та ураження не лише далекобійними системами ППО (С-300/400), а й системами середньої ("Бук") та малої дальності ("Тор-М1 і 2").
Ракети класу "повітря-повітря" MICA
А біля землі у них виникнуть проблеми з ефективністю ракет — випущені з малої висоти і за відносно малої швидкості носія по цілі, що перебуває на кілька кілометрів вище, і MICA, і AIM-120C не зможуть набрати потрібну висоту та швидкість.
Критикував французькі винищувачі і колишній міністр оборони України Олексій Резніков. За його словами, українські пілоти вже мають винищувачі МіГ-29, які схожі за характеристиками з Mirage 2000.
Ворог, користуючись Су-35, може бачити на понад 200 км, а стріляти на понад 140 км. Mirage (як і МіГ-29 — ред.) — це літак, який бачить на 60 км, а стріляє на 30 км. Тому давайте будемо реалістами, що ми із задоволенням прийматимемо будь-які авіаційні платформи, але основний бойовий літак має бути більш сучасним, з можливістю бачити на понад 200 км і вражати на понад 150 км.
Винищувачі, які передають Україні
По материалам: Подробности