Індексація пенсій: чи відрізняється для працюючих пенсіонерів

Попри складну економічну ситуацію, с 1 березня розпочалася індексація пенсій. Експерт з питань пенсійного забезпечення Сергій Коробкін розповів, як вона буде відрізнятися для працюючих та непрацюючих пенсіонерів, пише "На пенсії".

З 1 березня індексації підлягають звичайні пенсії, призначені за нормами Закону "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (за віком, інвалідністю, втратою годувальника). Пенсії індексують на 19,7%. На цей відсоток збільшується не вся сума пенсії, а лише зарплата, яка підставляється у формулу розрахунку. Якщо пенсія сама по собі висока, то і збільшення буде більш-менш відчутним. Основний розмір пенсії (а точніше зарплата) у цьому разі індексується і у працюючих, і у непрацюючих пенсіонерів.

Якщо ж основний розмір пенсії після індексації все одно залишається меншим за мінімальний, тоді розглядається питання про встановлення доплат. Доплати залежатимуть від віку людини, наявного стажу і від того, працює вона чи ні. Мінімальна пенсійна виплата зросла з 2100 до 2520 гривень незалежно від віку та стажу. Але на 2520 гривень зможе розраховувати лише непрацююча людина.

Далі, залежно від індивідуальних показників, пенсіонер може претендувати на мінімальні виплати у розмірі 2760 гривень, 3000 гривень або 3120 гривень. У деяких випадках, якщо людина не матиме повного стажу (30 років у жінок і 35 років у чоловіків), пенсія вираховуватиметься пропорційно стажу.

Особам, яким понад 75 років, для отримання пенсії у розмірі 3 000 гривень уже достатньо мати лише 20 і 25 років стажу відповідно. Тут для людей зроблено певне послаблення, порівняно з попередніми роками. Загалом минулого року подібні мінімальні виплати коливалися в межах 2100–3000 гривень. Нині їх підтягують на 120-420 гривень залежно від категорії та статусу.

По материалам: Подробности