Пенсія у 60: який стаж потрібен у 2023 році

Право на призначення пенсії за віком в Україні визначається залежно від набутого страхового стажу при досягненні передбаченого законом віку. Законом визначено вимоги щодо наявності стажу для виходу на пенсію після досягнення 60, 63 або 65 років. Про це повідомляє прес-служба Пенсійного фонду України (ПФУ).

Для виходу на пенсію в 60 років у 2023 році необхідно мати не менше 30 років страхового стажу.

Щороку страховий стаж, що дає право виходу на пенсію у 60 років, збільшується на 12 місяців та у 2028 році становитиме 35 років.

Якщо людина, якій виповнилося 60 років у 2023 році, має менше 30 років необхідного страхового стажу, вона матиме право на призначення пенсії після досягнення віку 63 роки за наявності не менше 20 років страхового стажу, – повідомили в ПФУ.

Мінімально необхідний страховий стаж, який дає право на призначення пенсії у 65 років – 15 років.

Страховий стаж, що дає право виходу на пенсію, визначається на дату досягнення віку 60, 63, або 65 років.

Читайте также:  Подоляк назвав "справжні" цілі росії у війні

Наприклад:

  • Чоловікові 60 років виповнилося 01.02.2023.
  • Набутий страховий стаж на цю дату – 29 років 6 місяців.
  • Необхідний страховий стаж – 30 років.
  • Чоловік працює. Якщо, працюючи, він набуде 6 місяців страхового стажу, то звернутися за призначенням пенсії він зможе після набуття страхового стажу 30 років.

Пенсія буде призначена з дати звернення.

У ПФУ нагадали, що страховий стаж, набутий після 1 січня 2004 року, обчислюється за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а за періоди роботи до 1 січня 2004 року – на підставі трудової книжки та інших документів про стаж.

Розмір пенсії за віком визначається для кожного пенсіонера індивідуально і залежить від набутого ним страхового стажу та отриманої заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески.

Пенсія за віком призначається за зверненням людини з дня, наступного за днем досягнення нею пенсійного віку, якщо звернення відбулося не пізніше трьох місяців з дня настання такого віку.

Заяву на призначення пенсії та пакет документів можна подати безпосередньо до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України або в електронній формі через веб-портал електронних послуг ПФУ з використанням кваліфікованого електронного підпису.

Читайте также:  Курс валют в Украине на 22 января

Пенсія за віком, з дня наступного за днем досягнення віку 60 років, може призначатись автоматично (без звернення особи), якщо в реєстрі застрахованих осіб є відомості про стаж, набутий до 2004 року (роботодавцем чи застрахованою особою було подано для оцифрування трудову книжку, інші документи про стаж).

Окремим категоріям громадян можуть призначатись пенсії за віком до досягнення віку 60 років:

  • на пільгових умовах – особам, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці або в окремих галузях виробництва
  • дострокові – особам, які мають особливий статус, зокрема багатодітним матерям та матерям дітей з інвалідністю з дитинства, учасникам бойових дій та членам сімей загиблих, громадянам, звільненим з роботи, яким на час звільнення залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку
  • із зменшенням пенсійного віку – учасникам ліквідації та постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС

По материалам: Подробности