Чому українці не хочуть робити щеплення від коронавірусної інфекції? І коли Україні вдасться досягти популяційного імунітету?
Понад 56% українців не планують найближчим часом вакцинуватися від Covid-19. Про це свідчать дані всеукраїнського дослідження, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва спільно з Центром політичної соціології. При цьому епідеміологи вже оголосили про початок четвертої хвилі захворюваності: з кожним днем виявляють більшу кількість хворих, щодня росте завантаженість ліжкової «ковідної» мережі… Дивуватися не варто — за показником охоплення щепленнями від коронавірусної інфекції Україна в Європі відверто пасе задніх.
За даними Our World in Data, в Україні курс вакцинації завершили лише 11,2% (за станом на понеділок, 13 вересня). Порівняння з іншими країнами — не на нашу користь. У Росії повний імунний захист отримали 27,3% дорослого населення, у Туреччині — 47,8%. У Саудівській Аравії, звідки до нас цього року приїжджали багато туристів, — 48,1%. У сусідній Польщі, яка лише з 10 вересня почала впускати туристів з України, — 50,6%, в Угорщині — 57,6%. В Італії, де багато наших заробітчан, — 64,2%. У Канаді, де живе одна з найбільш численних українських діаспор, повністю вакциновано 68,6%. Рівень вакцинації в Україні, звісно, трохи кращий, ніж у Єгипті, де полюбляють відпочивати наші співвітчизники (4,7%). Не порівняти його й з Нігерією (Екваторіальна Африка), де двома дозами вакциновано всього-на-всього 0,8%.
Дефіциту вакцин в Україні немає. Понад те, є вибір. Вакцинуватися можна у зручний день і час. Влада лякає: коли будуть запроваджуватися чергові локдауни, невакциновані сидітимуть по хатах. Попри це, показник тих, хто ще не вакцинувався (і не планує цього робити найближчим часом) в Україні — один із найвищих у світі.
«Хотів би звернути вашу увагу на ще одне дослідження, яке провів Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) у березні, коли в Україні фактично стартувала масова кампанія з імунізації населення проти Covid-19, — каже к.м.н., лікар-інфекціоніст Віктор Петров. — Тоді 63% українців виказали готовність розглянути варіант вакцинації — за умови наявності достатньої кількості даних про безпеку вакцин. На жаль, тієї інформації, яку надавали представники органів влади та медичні працівники (чи безпечні вакцини, які використовуються, з чого їх виготовляють, який їхній принцип дії, які можуть бути наслідки вакцинації у віддаленій перспективі) для більшості українців виявилося недостатньо, щоб переконати у необхідності зробити щеплення. До того ж ми маємо також іншу проблему — релігійного характеру».
— Але глава Української греко-католицької церкви Святослав (Шевчук), архімандрит Михайлівського Золотоверхого монастиря Лаврентій (Живчик) і речник єврейської громади Києва Леонід Барац публічно вакцинувалися Covishield ще у березні, показавши приклад вірним. Свого часу Митрополит Київський і всієї України, предстоятель ПЦУ Епіфаній закликав парафіян Православної церкви України долучитися до процесу вакцинації. Від коронавірусної інфекції вакцинувалися Папа Римський Франциск І і Далай-лама. Муфтій Духовного управління мусульман України Саїд Ісмагілов розповідав, що мусульманський світ позитивно ставиться до вакцинації і запобігання хворобам — багатовікова традиція, яка тягнеться ще з часів Авіценни та його учнів.
— Очільники хасидів (представників відгалуження юдаїзму, яке виникло на території України у першій половині XVIII століття й поширилося Східною Європою. — Авт.), баптистів, євангелістів і церков, що належать Московському патріархату, у своїх релігійних промовах і під час пасторських служб не згадують про необхідність вакцинації. Як практикуючий лікар можу сказати, що вірні саме цих конфесій найчастіше відмовляються робити щеплення. Відмови, як правило, необґрунтовані, тож у більшості випадків мені вдається переконати цих людей.
— І до яких аргументів при цьому вдаєтеся?
— Кажу, що беру на себе відповідальність і що «у разі чого» буду їм допомагати. Пояснюю, що до вакцинації від Covid-19 є лише чотири протипоказання. Це:
1. Дитячий вік — до 12 років.
2. Важка анафілаксія — такі люди не можуть вийти з дому, бо мають алергію абсолютно на все. Також якщо у людини була алергічна реакція на першу дозу вакцини, другу дозу цієї ж вакцини вводити їй не можна.
3. Прийом гормонів або цитостатиків у дуже великих дозах — у зв’язку з тим, що імунна система таких людей «виключена», у них просто не виробиться імунітет.
4. Дуже старечий вік, коли вакцинуватися вже недоцільно, оскільки імунна система не здатна виробити імунного захисту.
Коли пацієнти дізнаються, що ні високий тиск, ні цукровий діабет не є протипоказаннями до вакцинації, а навпаки, що це — показання, що таким людям треба робити щеплення у першу чергу, то приймають рішення на користь вакцинації.
— За вашими спостереженнями, на яку вакцину з тих, що застосовують в Україні, найменший попит?
— AstraZeneca — через те, що потрібно чекати 90 днів введення другої дози.
— Однак цей термін уже скоротили до 30 днів.
— Так було від самого початку — другу дозу вводили через 30 днів. Але потім (смію припустити, що через нестачу вакцин) Міністерство охорони здоров’я збільшило інтервал між двома дозами до 90 днів.
— Вакцини від коронавірусної інфекції були створені у рекордно короткі терміни, і цей факт непокоїть багатьох людей.
— Це правда — над створенням більшості вакцин, якими ми зараз успішно користуємося, вчені працювали 5−6 років. Але в умовах коронавірусної кризи всі науково-дослідницькі інститути у світі, незалежно від форми власності, об’єднали зусилля задля створення вакцини. І напрацювали чотири типи такої вакцини, три з яких доступні в Україні:
1. Векторні (Cansino, AstraZeneca, «Спутник», Johnson & Johnson, Covishield);
2. РНК (Moderna, Pfizer);
3. Інактивовані (CoronaVac);
4. Протеїнові (Novavax).
— І яку з них обрати?
— Якщо не знаєте, краще порадитися зі своїм сімейним лікарем.
— А якщо сімейний лікар — проти вакцинації? Такі ж випадки також є.
— Влада обіцяла медикам Pfizer, а привезла індійський Covishield. Це викликало певний спротив у медичному середовищі. З’явилися недовіра і сумніви щодо адекватності дій влади, адже зрозуміло, що медиків, які перебувають на передовій боротьби із Covid-19, потрібно було вакцинувати найкращим. Але зараз є вибір. Можна вакцинуватися CoronaVac, можна AstraZeneca чи Pfizer. Можна було вакцинуватися Moderna… У сільській місцевості деякі медики намагаються впливати на громадську думку, висловлюючи свої суб’єктивні враження. За це вони заплатять життями своїх співвітчизників — на жаль, коефіцієнт вакцинації прямо корелює з коефіцієнтом смертності.
— Чи вдасться Україні досягти популяційного імунітету і коли?
— Якщо пощастить, то наступного року. Для цього потрібно, щоб антитіла були щонайменше у 75% населення. Але є хороша новина. Колеги з моєї кафедри (медичного факультету Ужгородського національного університету. — Авт.) провели дослідження: 56−57% населення уже мають імунітет — за рахунок того, що перехворіли. Якби нам вдалося повністю вакцинувати хоча би 40% людей, ми б мали поєднаний імунітет: частково за рахунок тих, хто перехворів, частково — за рахунок тих, хто вакцинований.
— Цікаво, що ті, що перехворіли, вакцинуються більш активно, бо вже добре знають, що таке Covid-19. Особливо, якщо людина мала важкий перебіг хвороби.
— Не всі. Є люди, в яких є ще достатній титр антитіл, і вони не хочуть робити щеплення. Особливо ті, які мають низьку медичну культуру, які довіряють більше бабі Любі, ніж кваліфікованому спеціалісту… Скільки б інтерв’ю я не давав, це не всі сприймають адекватно, не до всіх вдається донести потрібну інформацію. В українців є певна недовіра до лікарів і до інституцій загалом. І це стосується не тільки вакцинації, а й багатьох інших аспектів суспільного життя.
Читайте також: «Чипи випали в осад…»
По материалам: Высокий Замок