Перед дощем при дорозі з’являються гриби-поганки і стає каламутнішою вода у потічку
Минулого тижня, коли всіх нас радувало перше бабине літо, сусідка-пенсіонерка почала підганяти приїжджих з міста синів: швидше давайте раду картоплі, бо з понеділка задощить! Пані Галя рідко коли дивиться телевізор, комп’ютером і смартфоном взагалі користуватися не вміє, але прогноз погоди завжди передбачає точно. На цю тему у неї свої незвичні радники.
У понеділок справді вкропив дощ — якраз перед ним господарі встигли знести всю бульбу до пивниці. Коли справу зробили, сини запитали маму, як зуміла відгадати прогноз погоди.
— Допомогли мені у цьому гриби-поганки, по-місцевому — пісюки, — почала жінка. — Як тільки вони з’являються при дорозі (пролазять навіть через щебінь), за день-два обов’язково погода погіршиться. У цьому можна не сумніватися — переконалася не раз. А ще, напевно, чули’сьте, як часто «сявкали» біля нашого лісу дятли? Так завжди буває перед опадами. Ще моя бабуня про таку прикмету оповідала. Так що не треба мені ваших комп’ютерів, без них обійдуся…
Того ж вечора, коли після зливи трохи розпогодилося, показала мені баба Галя оті чутливі «барометри», які віщують сльоту. Своєю формою ці гриби із не розпущеними ще шапками-парасольками нагадували морозиво на паличці, посипане шоколадом. Їсти ці гриби — боронь Боже, але користь від них, виявляється, все-таки є.
Згодом пані Галя продемонструвала мені ще один лісовий «синоптичний прилад», за яким безпомилково відгадує погоду — невеличке джерело під старою липою, вода з якого стікає у потічок. На початку минулого століття ця вода крутила колесо дерев’яного млина, а нині напоює у спеку фермерські малини. Ця вода має цікаву особливість: перед зміною погоди її прозорість без будь-чийогось втручання змінюється на каламуть. Кажуть, так це джерело реагує на перепади атмосферного тиску. А відтак — вказує на те, що погода ось-ось «забарахлить». Це, відповідно, вносить корективи у роботу селян.
Читайте також: Гриб-тризуб!
По материалам: Высокий Замок