Вакцинація від Covid-19 вже обросла більшою кількістю міфів, ніж сама хвороба
В Японії у 39 флаконах вакцини Moderna виявили чорні часточки. Згодом з’ясувалося: це сталь, яка, ймовірно, потрапила у препарат унаслідок тертя металу в обладнанні під час виробництва вакцини. Українці у соцмережах жартували: «Це чипи випали в осад». Нагадаємо: згідно з однією із конспірологічних теорій, коронавірусну хворобу вигадали, щоб мати підстави вакцинувати людей, тобто чипувати їх, а потім за допомогою вишок 5G керувати ними… Вакцинація від Covid-19 вже обросла більшою кількістю міфів, ніж сама хвороба. Перед тим, як вакцинуватися, чого я тільки не наслухалася: і що вакцини роблять жінок безплідними, і що вони нищать природний імунітет, і що це — біологічний стимулятор, який може спричинити збій у роботі імунної системи, наслідком чого можуть стати аутоімунні захворювання… До слова, більшість людей, які переконували мене у тому, що вакцини — це зло, самі тишком-нишком вакцинувалися.
Ми зібрали 10 найпопулярніших міфів про вакцинацію і спробуємо їх зараз розвінчати.
1. Після вакцинації не можна приймати душ, плавати у басейні чи займатися спортом. Звісно, біль у руці, гіпертермія, ломота у м’язах і суглобах можуть обмежити фізичну активність, але ці неприємні симптоми швидко минають. Якщо нічого не турбує, змінювати звичний розпорядок дня не потрібно! «Імунізація — звична рутинна практика», — наголошує керівниця Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ, експертка департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА з епідеміології та вакцинопрофілактики Наталія Іванченко.
2. Вакцинація може провокувати утворення тромбів. Це неправда, тому профілактично ні до, ні після вакцинації приймати кроворозріджувальні препарати немає потреби. Понад те: такі ліки володіють низкою побічних ефектів, і застосовувати їх можна лише за строгими показаннями.
3. Вакцина втручається у хромосомний набір людини. «І це — також міф», — заспокоює головна епідеміологиня Львівської області.
Як пояснюють експерти Vox Україна, разом із мРНК-вакцинами (Pfizer або Moderna) вводиться послідовність мРНК — матрична, або інформаційна РНК. Це — молекула, яка допомагає клітинам виробляти специфічні для цього захворювання антитіла. Така молекула не здатна проникати в ядро клітини, а тому не може змінювати ДНК людини. Крім того, РНК, яке вводиться, не здатне до реплікації.
4−5. Вакцина впливає на еректильну функцію і може спричиняти непліддя у чоловіків та жінок. Антивакцинатори поширюють псевдонаукове твердження, що начебто антитіла, які утворюються у відповідь на введення мРНК-вакцини, не лише розпізнають спайковий білок коронавірусу і таким чином нейтралізують збудника захворювання, а й атакують дуже схожий на нього білок синцитин, який бере участь в утворенні плаценти у матці (а без неї вагітність неможлива). Учені заспокоюють: довжина спайкового білка коронавірусу складається з 1273 амінокислот, а синцитину — з 538. Дослідники виявили схожість лише в одній (!) послідовності. Тобто вони тільки схожі — навіть не ідентичні. Якщо припускати, що вакцина може спричиняти непліддя, то таке ж ускладнення повинна спричиняти й сама хвороба. Але такий зв’язок, на щастя, не простежується: успішно вагітніють і ті жінки, які перехворіли на Covid-19, і ті, які вакцинувалися від нього. А якщо й виникають проблеми із зачаттям, то причину треба шукати в іншому — гормональних порушеннях, захворюваннях, які передаються статевим шляхом, зниженні запасу яйцеклітин із віком тощо. На користь безпеки мРНК-вакцин свідчить хоча б той факт, що ВООЗ рекомендує вакцинуватися вагітним жінкам, якщо вони мають підвищений ризик захворіти на коронавірусну інфекцію, тобто багато контактують з людьми, особливо якщо така жінка є медичним працівником. Щоправда, з цією метою (як для вакцинації дітей і підлітків) дозволяється використовувати лише вакцину Pfizer, оскільки за нею, пояснює Наталія Іванченко, є більше клінічних спостережень.
Немає підстав боятися можливих проблем із фертильністю і чоловікам. У США науковці перевірили сперму 45 пацієнтів до та після вакцинації мРНК-вакциною — і жодних порушень не виявили. Даніель Нассау, лікар-уролог, один із авторів дослідження, якого цитує DW, стверджує: навіть якби вчені перевірили більшу кількість людей, на результати дослідження це би не вплинуло. Небезпечним є вірус, а не вакцини. Як доказ цього, професор урології з Університету Маямі (США) Ранджит Рамасамі наводить результати свого дослідження. Він виявив вірус у тканині яєчок одного з померлих від Covid-19 та довів, що вірус не тільки негативно впливає на процес вироблення сперми і знижує таким чином фертильність, а й може викликати проблеми з потенцією.
Це відкриття для науковців не стало сюрпризом. Вірус Зіка і збудник епідемічного паротиту («свинки») також можуть викликати запалення яєчок, погіршуючи плідність. І чим важча інфекція, тим більші ризики.
6. Раніше інтервал між першою і другою дозою AstraZeneca становив 90 днів, а тепер його скоротили до 28. «Щось тут не так». Таке рішення не означає, що вчені з’ясували, що скорочення інтервалу між двома дозами цієї вакцини може забезпечити кращий захист, або що закінчується термін придатності вакцини і треба якнайшвидше її «проколоти». Насправді такі зміни продиктовані зростанням захворюваності.
Епідеміологи вже оголосили про початок четвертої хвилі в Україні. Тож було вирішено скоротити інтервал між введенням першої і другої дози AstraZeneca з 90 до 28 днів, а CoronaVac — з 28 до 14. Проте це — лише рекомендація. Ви можете не поспішати і вакцинуватися у ті терміни, які вказувалися раніше. Інтервал між двома дозами для Pfizer — 21 (за потреби — 28 днів), для Moderna — 28 (за потреби — 42 дні).
«Інтервал між вакцинацією від Covid-19 та вакцинацією від інших хвороб, наприклад, дифтерії і правця, повинен становити не менше ніж 14 днів, — уточнює керівниця Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ. — Але у разі необхідності екстрена вакцинація від правця чи, скажімо, сказу, проводиться незалежно від того, скільки днів минуло».
7. Вакцинована людина починає виділяти вірус. Також вона може захворіти через вакцинацію. Насправді ні, бо живий вірус в організм не вводять. Єдина ціловірусна вакцина, яка застосовується з метою створення імунного захисту від Covid-19, — це CoronaVac, але вірус у ній інактивований, тобто убитий. З огляду на традиційну технологію виготовлення (всі інші вакцини, які застосовуються в Україні, отримуються методом генної інженерії), ця вакцина вважається найменш реактогенною.
8. Проти нових штамів (того ж «Дельта») старі вакцини не будуть діяти. Це — ще один з міфів. Вакцинація захищає від будь-яких варіацій коронавірусу — змінюється лише відсоток ефективності вакцини. Сьогодні у відділеннях реанімації та інтенсивної терапії немає жодного хворого на Covid-19, який би отримав щеплення двома дозами вакцини. Немає вакцинованих і серед померлих. Це яскравий доказ того, що вакцини діють.
9. Якщо ви перехворіли на Covid-19, вакцинуватися не потрібно. Є випадки, коли люди хворіли вдруге і навіть втретє. Наталія Іванченко не радить бігти у лабораторію і визначати титр антитіл до коронавірусу ні після перенесеного захворювання, ні після вакцинації. За її словами, на сьогодні не існує досліджень, які би підтверджували, який саме рівень антитіл може захистити людину від хвороби.
10. Якщо після вакцинації відсутні будь-які симптоми, це означає, що вакцина «не спрацювала». Може відчуватися біль, може бути почервоніння і набряк руки (особливо, якщо у вас є зайва вага і виражений жировий прошарок на руці). Може підвищуватися температура тіла. Може боліти голова. Але може й нічого не турбувати. Кожен організм по-різному реагує на вакцинацію.
Читайте також: Новий симптом коронавірусу
По материалам: Высокий Замок