Унікальний музей-садиба митців Бахтових «оселився» поблизу античної Ольвії
У своїй творчій біографії мала щасливу нагоду познайомитися з багатьма художниками різного віку, вдихнути запах фарби у їхніх майстернях, побачити вже готові твори та недовершені полотна. Але вперше у житті побувала в будинку-музеї, який художник з дружиною створили власними руками, збираючи артефакти буквально по камінчику! У будинку-музеї подружжя Володимира та Тетяни Бахтових, що у селі Парутиному Очаківського району Миколаївської області, присутній дух античності… Ці люди настільки закохані у те, що роблять, що понад 25 років тому продали своє помешкання у великому місті і перебралися у Парутине, що за 3 кілометри від національного заповідника «Ольвія».
Володимир Бахтов — художник, фотограф, графік, майстер ленд-арту (роботи на натуральному ландшафті. На фото вгорі. — Г. Я.). Саме він став автором ідеї художньої реконструкції подій античної доби і разом зі своєю дружиною Тетяною уже тривалий час досліджує археологічні ландшафти давньогрецького міста Ольвії.
На подвір’ї все облаштовано так, ніби її щойно покинули грецькі переселенці (саме вони заснували Ольвію на початку VІ століття до н.е., і проіснувало місто майже тисячу років. — Г. Я.). Тут стоять старовинні дзбанки, дбайливо складені по шматочках господарями, а посеред подвір’я під накриттям на величезному килимі — невеликий столик. Утомленому подорожньому можна присісти і випити холодної джерельної води. За словами господаря, у римлян і греків — це трикліній, а у жителів східних народів — дастархан, на якому відпочивали, пили вино і провадили всілякі бесіди. А поруч із триклінієм — піч для піци. За словами пана Володимира, саме з цієї печі і розпочалося їхнє велике будівництво.
Пані Тетяна запросила нас у будинок. Бо у 37-градусну спеку навіть людям, які обожнюють тепло, вистояти нелегко… У коридорі, що веде до просторої вітальні, — велике дерево. Як з’ясувалося, господарю не піднялася рука його зрубати, адже воно живе! Абрикос ще три роки давав плоди, але, очевидно, брак світла і повітря йому зашкодив. Зрештою, Одіссей свій дім також збудував навколо дерева! Пан Володимир оббудував його коридором, а пані Тетяна прикрасила дзвіночками з різних країн. Під ногами — стародавня цегла… І лише сусідський собака на кличку Міша, що прийшов подивитися на галасливих туристів, повернув нас у сучасність.
— Усе почалося з того, що у 80-ті роки минулого століття я був звичайним матросом, — розповідає пан Володимир. — Чотири роки гріб від Одеси до Генуї. Це була своєрідна експедиція, яка мала на меті відтворити легендарний морський похід героя античних міфів — Одіссея. Потім зійшов з маршруту й залишився в Італії. Побачив, як живуть греки, італійці, німецькі художники. Саме там зрозумів, що ми збудуємо дім у стилі середземноморської архітектури. І по камінчику, по цеглині ми почали велике будівництво, яке триває й досі. Люди знають мою любов до каменю, бо ж цією хворобою я заразив усе Парутине: якщо щось знаходять, приносять і дарують мені. У цьому селі майже на кожному обійсті античний камінь не рідкість. Фундамент чи навіть курник може бути збудований з якихось часток стародавнього кургану.
Подружжя Бахтових по-мистецьки облаштувало будинок і всередині. На першому поверсі спочатку влаштовували виставки художників. Потім приміщення перетворили на кухню: в центрі — грушоподібна цистерна на кшталт колодязя в традиційних грецьких будинках, а кам’яні стіни прикрашені картинами митців. Другий поверх — майстерня пана Володимира. Тут, наприклад, стоїть станок для створення офортів (різновид гравюри на металі, який дозволяє отримувати відбитки з друкарських форм. — Г. Я.), а також зібрані графічні роботи й фото витворів ленд-арту — напряму мистецтва, де матеріалом слугують природні об’єкти. Саме в майстерні подружжя влаштовує виставки й проводить майстер-класи, знайомлячи гостей із містичним минулим Ольвії й сучасним мистецтвом.
Оселившись у передмісті античного поліса, подружжя Бахтових почало занурюватися в багату історію Ольвії. Навіть вулицю, на якій збудували маєток, перейменували з провулку Рибацького на вулицю Геродота. Про Ольвію пан Володимир може розповідати не просто годинами, а, мабуть, цілими тижнями. Це місто було колискою математики й філософії, а здобутки тамтешніх жителів, серед яких були художники, ремісники й поети, зробили його своєрідним культурним осердям.
Що ж воно таке, ця давньогрецька Ольвія? Наш бусик повільно повзе до цього знаменитого музею-заповідника. Чому повзе? Бо по суцільному бездоріжжю можна хіба що так їхати… Лише завдяки багаторічним навичкам і професіоналізму нашого водія пана Сергія вдалося подолати не лише ті три кілометри до Ольвії, а й взагалі багато бездоріжних шляхів Миколаївщини.
Ольвія перекладається як «Щаслива». Розташована на правому березі Бузького лиману. Це комплекс пам’яток відомого античного міста-держави. Місто згадував у своїх творах Геродот. В епоху розквіту територія міста сягала 55 га, його некрополя — до 500 га, а по берегах Бузького, Дніпровського і Березанського лиманів розміщувалися півтори сотні сільськогосподарських поселень. Це була сільська околиця міста. Тепер на цьому місці — Національний історико-археологічний заповідник «Ольвія», заснований 1926 року як комплекс пам’ятників — залишків відомого античного міста-держави Ольвії.
Цікавість до Ольвії у науковців не згасає вже понад століття. Коли виходили з музею, чула польську мову. Це поляки-науковці приїхали налагоджувати співпрацю. Утім, наскільки багато дає Ольвія науковцям як об’єкт дослідження, настільки ж недостатньо вона відкрита для туристів. Радник голови Миколаївської облдержадміністрації Тетяна Волинець, яка опікувалася нашим престуром, переконана, що Ольвія обов’язково стане об’єктом нового туристичного маршруту. На її думку, тут варто проводити фестивалі давньогрецької культури.
Заповідник має власний музей, фонди археологічних матеріалів (понад п’ятдесят тисяч одиниць зберігання), наукову бібліотеку, експозицію архітектурно-будівельних залишків античної доби. Експонуються також залишки фортечних мурів, житлових кварталів, цитаделі, поховальних склепів…
Під час багаторічних розкопок в Ольвії виявлено велику кількість високохудожніх творів мистецтва, які прикрашають вітрини багатьох музеїв світу: петербурзького Ермітажу, Одеського археологічного музею, Київського національного історичного музею, Лондонського музею, паризького Лувра, Берлінського музею та інших. Унікальна колекція античних пам’яток представлена і в музеї заповідника Ольвії.
Читайте також: «Тепер я з’їдаю менше шоколаду, але не більше, як пів кілограма на день»
По материалам: Высокий Замок