Ця екскурсія не лише для душі. Гостей тут пригощають лавандовим морозивом та фірмовими настоянками, щоб поринути в атмосферу Провансу
Туристичне містечко Перечин, що у Закарпатській області славиться не лише півмарафоном імені Федора Фекети (знаменитий листоноша, який щодня носив людям листи і газети, долаючи кількадесят кілометрів з Ужгорода до Перечина в будь-яку погоду), будиночком зубної феї та парковими мініскульптурами. У Перечині уже понад два роки квітують лавандові поля та поле дамаської троянди. Лавандова гора — туристичний магніт: за день її відвідують від трьох сотень до тисячі туристів. Особливий аншлаг — на вихідні.
За екскурсію ароматними полями тут беруть сто гривень з особи. За фотосесію треба викласти з гаманця 450 гривень, плюс тут можна орендувати тематичні аксесуари для образу — вишукані капелюшки, сукні, парасольки, рукавички… На перечинському лавандовому полі відчуваєш себе, наче на французькому Провансі. На знаменитій Лавандовій горі побувала журналістка «ВЗ», яка теж поринула в атмосферу ароматної Франції.
… Лавандова гора знаходиться за 22 кілометри від Ужгорода. Наша туристична група добиралася на це поле автомобілем. Екскурсовод, президент Закарпатської туристичної організації Федір Шандор каже, торік завдяки Лавандовій горі туди нарешті проклали асфальтову дорогу. Якби не лаванда, до поля надалі б вела напівзаросла стежка. «Це туристи, які їздили на екскурсії на власному авто вимагали від міської влади нормальної дороги, — каже пан Федір. — Завдяки дорозі на лавандову гору поїхало ще більше охочих відчути себе у справжньому Провансі. Такі поля — на часі. Після анексії Криму, постало питання нових площ для лаванди. Зокрема, де її вирощувати для олії, яка на ринку доволі вартісна».
І ось ми на місці. Заспокійливі аромати квітучої лаванди відчуваємо ще в автомобілі. Перші враження — неймовірно позитивні. На понад десяти гектарах простягнулося полотно фіолетових квітів, на горизонті — ліс затягнутий ранковим туманом. Лавандова гора у Перечині — не лише популярна туристична локація. Це і спортивний майданчик. Минулими вихідними тут вперше в Україні відбувся лавандовий марафон — забіг спортсменів вздовж квітучих полів. Переможці отримали у подарунок кошик з лавандовою крафтовою продукцією (мило ручної роботи, тоніки, лавандові настоянки, чай, сувеніри).
Одне з найбільших лавандових полів в Україні створили подружжя підприємців Юрія та Мирослави Качурів. «Хотів створити в Україні щось корисне, адже Криму, на жаль, немає, ніде вирощувати лаванду, — розповідає Юрій Качур. — Почали із посадки 400 кущів. Зараз лаванда росте на понад десяти гектарах. За день наше лавандове поле відвідують від кількасот до тисячі туристів. Безплатно пускаємо на лавандовий променад дітей до десяти років, пенсіонерів, учасників АТО та інвалідів. Географія туристів — Львів, Хмельницький, Київ, Дніпро… З-за кордону гостей наразі обмаль, бо ми не надто ще популярні. Та з наступного року прогнозую більше іноземних гостей, які приїдуть сюди на душевний променад. Плануємо запросити сюди угорців, румунів, словаків».
Юрій Качур каже, вирощувати лаванду — справа не з легких, особливо якщо не використовувати жодних гербіцидів. На хімію у подружжя Качурів — табу! «Не використовуємо хімію насамперед через те, що виготовляємо з лаванди крафтову продукцію — три види чаїв, ефірну олію, тонік для обличчя, конфітюр, сироп, настоянку, а також лавандове морозиво (30 гривень за порцію), — продовжує розмову Юрій Качур. — Мило та бомбочки для ванни власноруч виготовляють мої дочки. Серед продукції — мішечки та м'які іграшки наповнені засушеною лавандою».
Господар лавандового поля каже, що у перший рік урожаю його помешкання було вкрай переповнено лавандовими подушками для кращого сну усіх членів родини. Зараз таких аксесуарів поменшало. Лаванда стала для подружжя Качурів стилем життя. Крім лаванди й троянди вирощують також два гектари фундука.
«Наш лавандовий бізнес-план розрахований на чотири роки, наразі пройшли два роки в бізнесі, — наголошує пан Юрій. — Крім лаванди будемо вирощувати на полях інші культури. Що саме — секрет».
По материалам: Высокий Замок