Президент України Володимир Зеленський відмовився підписувати фінансову угоду щодо використання американцями українських родовищ, яку вчора привіз до Києва міністр фінансів США Скотт Бессент, повідомляє CNN.
Рідкоземельні метали — назва групи елементів, що складається зі скандію, ітрію та лантаноїдів (церію, празеодиму, неодиму, прометію, самарію, європію, гадолінію, тербію, диспрозію, гольмію, ербію, тулію, ітербію та лютецію).
Їх використовують у радіоелектроніці, атомній техніці, приладобудуванні, машинобудуванні, металургії та хімічній промисловості.
Про це в ефірі національного телемарафону "Єдині новини" розповів заступник міністра економіки України Олексій Соболєв.
"Рідкоземельні метали — це група елементів, ключових для високотехнологічних галузей: виготовлення електромобілів, оборонної, аерокосмічної промисловості, магнітів для робототехніки. І повних замінників для них немає. І у нас є запаси латиноїдної групи, до них відносять лантан, церій, празеодим , неодим, самарій. Тобто про них особливо ніхто не чув, про ці елементи, вони дуже специфічні. Їх небагато потрібно, наприклад, щоб робити магніти, але вони критично важливі.
Але нам здається, що коли американська сторона каже "різдкоземельні елементи", вони кажуть загалом про рідкісні елементи, до яких можна віднести і запаси літію, титану — про критичні мінерали, які їм потрібні для їх промисловості.
У нас вони є і в Запорізькій, і в Житомирській, і в Донецькій області. Переважна більшість знаходиться на території, яка підконтрольна Україні, але є, наприклад, у Приазов'ї велике родовище рідкоземельних металів, які на жаль, окуповані.
Що стосується критичних мінералів, яких Штати виділяють 50, в Україні є поклади 23. Рідкоземельні — це одні з них. Питання рідкоземельних мінералів не в обсязі. Наприклад, ми знаємо, що США імпортують десь кілька мільйонів тонн таких металів на рік, але вони дуже важливі для робототехнічної галузі, для галузі електрокарів, які оцінюються у сотні мільярдів доларів ВВП. І без них не буде нічого працювати…
Рідкоземельні метали рідкісні не тому, що їх мало в землі, а тому що їх мало у цих родовищах. Для того, щоб отримати кілька кілограмів такого металу, потрібно переробити тонни породи.
І також ці метали знаходяться поряд з іншими родовищами. Наприклад, коли розробляють в Україні літій, там є дуже багаті поклади рідкоземельних металів, які супроводжують усію цю хімію, коли видобувають літій.
Україна має перевагу в освоєнні рідкоземельних і металів, і критичних матеріалів, тому що у нас є комплексні родовища, великі, у тому числі і літієві. Усе через те, що у нас є український щит, ця геологічна формація дуже багата на різноманітні критичні матеріали", — розповів Олексій Соболєв.
По материалам: Подробности