itemscope itemtype=»http://schema.org/ImageObject»>
Після початку повномаштабної війни Україна та рф вийшли з Угоди про визнання пенсійних гарантій громадян СНД. Тобто Пенсійний фонд України перестав враховувати страховий стаж, набутий у країнах колишнього Радянського союзу.
Як пише ubr.ua, з Азербайджаном, Грузією та Молдовою підписано окремі міждержавні пенсійні договори за територіальним принципом, а Литвою, Латвією та Естонією укладено пропорційні угоди.
Такі рішення могли суттєво зрушити вік виходу на пенсію в деяких українців, адже якщо стажу недостатньо, то виходити на пенсію можна у 63 чи 65 років. Якщо громадянин працював здебільшого за кордоном, а не в Україні, то може взагалі втратити право на пенсію.
"З 2028 року для того, щоб вийти на пенсію у 60 років, потрібно буде мати як мінімум 35 років страхового стажу. Інакше потрібно чекати 63 років – тоді для пенсії підійде 20 років стажу – або 65 років, коли поріг знизиться до 15 років. років стажу. Якщо і цих 15 років не набереться, то людині буде покладено не пенсію, а соціальну виплату, яка наполовину менша за мінімальну пенсію", – пояснює економіст Олег Пензін.
Однак Кабінет міністрів України запропонував вирішити цю проблему шляхом визнання іноземного стажу всіх майбутніх пенсіонерів, які працювали в країнах СНД, з якими немає відповідних пенсійних договорів, але за пропорційним принципом – без урахування сум сплаченого за кордоном соцвнеску.
У Раді після першого читання відповідний законопроект №9453 отримав схвалення профільного комітету.
Варто зазначити, що іноземний стаж визнаватиметься у тому випадку, якщо українського стажу недостатньо для пенсії за віком. Тобто для розміру пенсії враховуватиметься ЄСВ, який сплачено в Україні, а для виходу на пенсію – стаж роботи за кордоном.
Як зазначила перший заступник голови Мінсоцполітики Дарина Марчак, ця норма надалі торкнеться близько 1 мільйона пенсіонерів.
При цьому експерти зазначають, що якщо стаж за кордоном братиметься до уваги лише для віку виходу на пенсію, то витрати ПФУ на виплати пенсій зростуть незначно.
Крім того, перед майбутнім пенсіонером виникнуть і технічні складнощі з доведенням наявності у нього іноземного страхового стажу – особливо це стосується громадян, які працювали в рф. Якщо до фондів інших держав СНД ПФУ може направити уточнюючі запити, то з росією Україна не має документообігу.
"Людина може принести трудову книжку, де, наприклад, є печатки російських компаній. Але ПФУ потрібно переконатися, що компанія виплачувала із зарплати працівника соцвнески, які зараховувалися йому до страхового стажу", – зазначив Пензін.
По материалам: Подробности