Лікар назвала п’ять найпоширеніших ситуацій, коли ми даремно приймаємо антибіотики
У ВООЗ підрахували: щороку у країнах ЄС через серйозну бактеріальну інфекцію, з якою не змогли впоратися ліки, помирають близько 25 тисяч пацієнтів. Ці люди могли б жити, адже їм вчасно поставили діагноз та вчасно призначили лікування. От тільки бактерії, якими вони були інфіковані, виробили стійкість до антибіотиків і на запропоновану терапію не відреагували… Українці також часто приймають антибактеріальні препарати не за призначенням.
Запровадити продаж антибіотиків за електронним рецептом в Україні планують з 2022 року. Які хвороби ми намагаємося лікувати за допомогою антибіотиків і чому цього робити категорично не можна, «ВЗ» розповіла лікарка-епідеміологиня Львівського обласного центру контролю і профілактики хвороб МОЗ України Олена Якубич.
Грип, ГРВІ та інші вірусні захворювання
Антибіотики пригнічують ріст бактерій або ж убивають їх. А от на віруси вони не впливають. Грип — це вірусне захворювання. Проте у людини, яка на нього хворіє, може виникнути ускладнення у вигляді приєднаної бактерійної інфекції, і тоді лікар призначить такому пацієнту антибіотикотерапію.
Бронхіт, синусит, інфекції вуха
Хоча спричиняти ці захворювання можуть як віруси, так і бактерії, не поспішайте витрачати гроші на антибіотики. А от відвідати лікаря точно не завадить. Фахівець сам призначить вам антибактеріальні препарати, якщо буде певний, що причина — у бактеріальній інфекції, а ваш випадок можна буде класифікувати як важкий.
Запалення очей
Як часто, коли у вас було почервоніння і запалення очей, ви йшли в аптеку, і провізор пропонував вам антибіотики у формі очних крапель? Але не знаючи точно, що саме викликало запалення, ви не тільки витрачаєте кошти, купуючи не потрібні вам ліки, а й ризикуєте власним здоров’ям. Не займайтесь самолікуванням — використовуйте антибактеріальні препарати лише за призначенням лікаря та коли точно відомо, яка саме інфекція викликала захворювання.
Порізи
Не використовуйте антибактеріальні мазі, щоб запобігти інфікуванню рани за незначних порізів, бо, за статистикою, лише 3% таких ран інфікується. За поверхневих ран лікарі призначають антибіотики лише в окремих випадках:
- хворим на цукровий діабет (особливо якщо рана у них розташовується на нозі);
- за ушкоджень понад 5 см;
- коли рана забруднена.
З метою профілактики захворювань
Не приймайте антибіотики, щоб «запобігти хворобі». Антибіотики — це ліки, призначити які може виключно лікар, і виключно для профілактики та лікування бактеріальної інфекції. Надмірне, необґрунтоване, безконтрольне використання антибіотиків призводить до виникнення резистентності (стійкості) бактерій до цих препаратів. Саме бактерії стають стійкими до антибіотиків, а не сама людина чи тварина. Ці бактерії можуть заражати людей і тварин, викликаючи інфекції, які важче піддаються лікуванню, ніж ті, які спровокували нестійкі бактерії.
Резистентність до антибіотиків є однією з найбільших загроз у сфері охорони здоров’я в усьому світі, оскільки призводить до збільшення медичних витрат, тривалої госпіталізації і збільшення смертності.
Як запобігти антибіотикорезистентності?
- Не займайтеся самолікуванням.
- Приймайте лише ті антибіотики, які призначив вам лікар.
- Не переривайте курсу лікування.
- Завжди завершуйте курс антибіотикотерапії, навіть якщо відчули, що вам стало краще.
- Не продовжуйте курсу лікування без відома лікаря.
- Ніколи не використовуйте антибіотики, які залишилися після завершення курсу терапії.
- Не консультуйте друзів, родичів, знайомих і не радьте їм жодних препаратів.
- Ніколи не діліться антибіотиками з іншими.
- Запобігайте інфікуванню: регулярно мийте руки з милом, уникайте контактів із хворими людьми і вчасно робіть щеплення.
Читайте також: Що з'їсти, якщо мучить печія: список продуктів
По материалам: Высокий Замок