Україна повинна мати можливість забезпечити своє відновлення після війни за допомогою власних ресурсів. Про це заявив канцлер Німеччини Олаф Шольц, повідомляє Tagesschau.
На думку глави уряду ФРН, було б "дуже егоїстично, дуже егоцентрично" використати українські ресурси для фінансування оборонної підтримки.
Таким чином Шольц прокоментував заяву президента Дональда Трампа щодо зацікавленості в отриманні доступу до українських рідкісноземельних металів в обмін на допомогу США.
Ми збираємося укласти угоду з Україною, у рамках якої вони отримають те, що ми їм даємо, в обмін на рідкісні елементи та інші товари.
Трамп пояснив, що Вашингтон витрачає сотні мільярдів доларів, а Київ має в своєму розпорядженні "чудові рідкоземельні елементи". Як зазначає Reuters, наразі незрозуміло, чи мав на увазі Трамп під "рідкоземельними елементами" всі типи критично важливих мінералів або рідкісні елементи.
Читайте також
Трамп наказав створити Фонд національного добробуту
Рідкоземельні елементи (РЗЕ) — група з 17 металів, включаючи 15 лантаноїдів, а також скандій та ітрій.
Геологічна служба США вважає 50 корисних копалин, які мають вирішальне значення для економіки та нацбезпеки. До списку увійшли марганець, літій, титан, нікель, графіт, берилій та інші.
Україна — ключовий постачальник рідкісноземельних металів, включаючи титан, літій, берилій, марганець, галій, уран, цирконій, графіт, апатит, флюорит та нікель. Вона має великі запаси кольорових металів — міді (четверте місце в Європі), свинцю (п'яте), цинку (шосте місце), срібла (дев'яте).
Родовища нікелю (215 тис. т) та кобальту (8,8 тис. т) знаходяться у Кіровоградській та Дніпропетровській областях. Запаси графіту становлять 20% від світових.
На українській території знаходяться найбільші запаси титану в Європі (7% світових), і до збройного вторгнення росії вона була основним постачальником титану для військового сектору, йдеться на сайті Всесвітнього економічного форуму.
Титанові руди є вкрай важливими для аерокосмічної, медичної, автомобільної та морської промисловості, а близько 500 тис. т запасів літію необхідні для випуску акумуляторів.
Читайте також
Трамп оголосив про створення компанії Stargate для інвестицій $500 млрд в ШІ
Пропозиція про спільну розробку зі США видобутку рідкісноземельних металів, у тому числі літію та урану, надійшла з боку офіційного Києва, який після перемоги Трампа на виборах шукав способи зацікавити його адміністрацію у продовженні підтримки.
Президент Володимир Зеленський зазначав, що військові поставки відповідають американським економічним інтересам, оскільки можуть допомогти промисловості США.
Україна готова співпрацювати з Вашингтоном щодо видобутку рідкісноземельних мінералів, якщо США нададуть достатні гарантії безпеки від російської агресії, розповів The New York Times високопосадовець.
У грудні делегація українського уряду зустрілася у Вашингтоні з американськими бізнесменами та запропонувала варіанти потенційних угод, наприклад, придбання ліцензій на видобуток найважливіших корисних копалин.
По материалам: Подробности