itemscope itemtype=»http://schema.org/ImageObject»>
Комітет Верховної Ради з національної безпеки та оборони підготував до другого читання остаточний варіант законопроєкту про мобілізацію. Його основні положення публікує народний депутат Олексій Гончаренко.
- Залишається норма про право на демобілізацію людей з інвалідністю.
- Демобілізація у зв’язку зі звільненням з полону (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу).
- Визнані обмежено придатними зобовʼязані будуть повторно прийти переогляд впродовж 12 місяців.
- Військовослужбовці у разі укладення першого контракту мають право на компенсацію 50% від першого внеску за кредитом, забезпеченим предметом іпотеки.
- Ті, хто отримав 2-3 групу інвалідності після 24 лютого 2022 року (окрім військовослужбовців) підлягають повторному медичному огляду для визначення придатності до служби.
- Всім військовослужбовцям хочуть виплачувати щомісячну винагороду за особливості проходження служби у розмірі 10 тисяч гривень.
- 70 тисяч гривень щомісячних виплат тим, хто бере участь у бойових діях "на нулі-нулі", і виконує завдання з контрнаступу, контратаки аж до ротного опорного пункту включно, а також на території противника.
- Військовослужбовцям виплачується винагорода за знищене (захоплене) озброєння та військову техніку противника у розмірах від 4 до 300 розмірів прожиткового мінімуму.
- Військовослужбовці у разі контракту мають право протягом трьох місяців отримати сертифікат на купівлю транспортного засобу в розмірі 150 тисяч гривень. Сертифікат видається при укладанні контракту тільки один раз.
- Розмір одноразової грошової допомоги, що виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця не може становити менше 15 мільйонів гривень.
- Обмеження консульських послуг для чоловіків від 18 до 60 років без військово-облікових документів.
- Обмеження на керування транспортними засобами чоловікам відповідного віку за вимогою ТЦК.
- Щорічна відпустка військовим надається протягом календарного року частинами не менше 15 календарних днів.
- Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного чи резервіста.
- Відстрочка від направлення для проходження базової військової служби надається призовникам, яким повідомилио про підозру у вчиненні кримінального правопорушення або стосовно яких кримінальна справа розглядається судом.
- Строки базової військової служби під час дії воєнного стану — до трьох місяців, з яких не менше одного місяця здійснюється базова загальновійськова підготовка, до двох місяців — фахова підготовка.
- На військову службу за призовом під час мобілізації можуть бути призвані засуджені особи, які звільнені від відбування покарання з випробуванням, крім тих, хто засуджений за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України. Такі особи проходять військову службу виключно у відповідних спеціалізованих підрозділах військових частин.
- На державну службу, на службу в органи місцевого самоврядування не може вперше вступити особа чоловічої статі віком до 60 років, яка не пройшла базову загальновійськову підготовку або військову службу.
- Призову на військову службу під час мобілізації не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої̈ та вищої̈ освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти.
- Усі військовозобов'язані, які досі не уточнили свої дані до ТЦК, зобов'язані зробити це протягом 60 днів після чергового указу Зеленського про продовження мобілізації.
- Кожен народний депутат зможе забронювати від армії по два свої помічника.
- Військовий квиток будуть перевіряти на кордоні, при виїзді та в'їзді до України. Це стосується всіх чоловіків, від 18 до 60 років, незалежно від їх придатності до служби або відстрочок.
- Від мобілізації звільнили дві категорії громадян, які доглядають інвалідів: членів сім'ї першого ступеня спорідненості (не більше одного) інваліда І чи ІІ групи, зайнятих постійним доглядом за ним; членів сім'ї другого ступеня спорідненості (не більше одного та за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня спорідненості або їхньої фізичної неспроможності, що підтверджується висновком ВКК).
- Оформлення консульських послуг за кордоном здійснюватиметься лише за наявності військово-облікових документів. Військовий квиток у консульствах вимагатимуть, зокрема, у 18-річних українців.
- Оформлення паспортів (внутрішнього та закордонного) за кордоном проводиться лише за наявності військового квитка або інших військово-облікових документів.
Нагадаємо, демобілізацію після 36 місяців служби прибрали з нового законопроекту.
По материалам: Подробности