Донором став 58-річний уродженець Закарпаття, який потрапив у ДТП. На жаль, через важкі травми чоловіка врятувати не вдалося. Втім, його рідні прийняли рішення подарувати шанс на життя іншим людям та підписали згоду на посмертне донорство.
Після констатації смерті мозку чоловіка та проведення аналізів на сумісність органів із реципієнтом, лікарі почали підготовку до трансплантації нирки. Перед операційною медики традиційно створили коридор пошани та хвилиною мовчання вшанували памʼять донора.
Операція пройшла успішно. Стан пацієнта стабільний. Втім, попереду у нього довгий та надзвичайно непростий період відновлення, який супроводжується низкою ризиків. Зокрема, ймовірним відторгненням донорського органу.
Трансплантація – складний, командний процес. У кожного в ньому – своя чітко визначена функція:
- трансплант-координатори відповідають за документи реципієнтів, ретельний аналіз їх стану та консиліуми;
- анестезисти проводять переднаркозну підготовку, контролюють стан пацієнта під час операції. Вони ж фіксують всі дії команди, яка працює в операційній та записують у спеціальний журнал кожен крок трансплантаційної бригади. Усього за вісім годин операції проводиться понад сто процедур і маніпуляцій різної складності;
- хірурги відповідають за саму пересадку. Їх завдання, разом із командою, – не лише ювелірно виконати надскладне втручання, а й вкластись у дедлайн – «золоті» 8 годин, поки орган є придатним для трансплантації.
Загалом за перші 9 місяців 2023 року в країні проведено 406 пересадок. З них 272 – трансплантації нирки.
Нагадуємо, в нашій країні діє презумпція незгоди на посмертне донорство. Втім, кожна людина, яка бажає після своєї смерті подарувати комусь шанс на життя, може написати згоду на посмертне донорство органів. Її потрібно віддати трансплант-координатору опорної лікарні чи центру трансплантації.
Источник: МОЗ