У селі Хухра, що на Сумщині, встановили нову модульну клініку первинної медичної допомоги. Встановлення відбулося у рамках партнерства Міністерства охорони здоров’я України та Всесвітньої організації охорони здоров’я, аби попри повномасштабну війну забезпечити пацієнтів безперервним доступом до необхідних медичних послуг.
Клініки первинної медичної допомоги або модульні клініки встановлюють у найбільш постраждалих від війни регіонах, де росія прицільно руйнувала медичну інфраструктуру.
«За понад 19 місяців війни росія пошкодила більше ніж 1400 об’єктів медзакладів та ще 190 зруйнувала вщент. Щоденно та цілеспрямовано ворог тероризує українців та руйнує заклади охорони здоров’я. Кожна куля та снаряд є доказом цього навмисного терору проти цивільних, – зазначила заступниця міністра з питань євроінтеграції Марина Слободніченко. – Однак, завдяки потужній підтримці та співпраці з ВООЗ та іншими міжнародними партнерами, крок за кроком, нам вдається рухатися далі та відбудовувати зруйновані лікарні, щоб пацієнти мали повноцінний доступ до необхідної медичної допомоги. Створення модульних клінік на первинній ланці є для нас дуже важливою співпрацею, націленою на реальний результат та допомогу нашим пацієнтам вже сьогодні».
Тимчасова клініка в Сумській області складається з 8 збірних модулів, об’єднаних у повноцінний медичний заклад із 4 кабінетами для приймання пацієнтів та можливістю одночасної роботи 11 медичних працівників.
Загалом проєкт передбачає встановлення 14 модульних клінік «первинки». З них 5 клінік вже працюють у Херсонській, Харківській та Сумській областях.
«Модульні клініки служать тимчасовою заміною пошкоджених закладів у районах, які найбільше постраждали від війни, забезпечуючи інфраструктуру, де лікарі та медсестри можуть надавати основні послуги первинної медичної допомоги, особливо при хронічних захворюваннях, де потреби є найвищими. Ця ініціатива узгоджується з ширшими гуманітарними зусиллями та зусиллями Організації Об’єднаних Націй, спрямованими на розширення можливостей громад на передовій і сприяння відновленню за ініціативою громади, усунення прогалини в доступі до життєво важливої первинної медичної допомоги, що є фундаментальним кроком у відновленні нормального життя. Для нас це справжній міст між швидкою реакцією та раннім відновленням здоров’я», – зазначив Ярно Хабіхт, представник ВООЗ в Україні.
Кожна клініка збирається з різної кількості готових модулів залежно від необхідної кількості кімнат для пацієнтів. Тривалість встановлення конструкцій такої клініки від 10 до 14 днів.
Модульні медзаклади готові до роботи в умовах блекаутів. Зокрема, вони обладнані генераторами для безперебійного електроживлення та вентиляторами які підтримують оптимальне середовище у медзакладі.
Крім того, встановлені клініки оснащені необхідними зручностями, включаючи електрику, санітарні вузли, кімнати очікування та кімнати для огляду пацієнтів.
Довідка: модульні клініки є одним із головних проєктів ВООЗ щодо реагування та відновлення в Україні, який пропонує оперативне та довгострокове розв’язання гострої проблеми. Клініки здатні служити заміною пошкоджених об'єктів до 10 років.
Источник: МОЗ