Виклик Кремля прийнято

Криваві авантюри в Україні й Сирії вже почали серйозно дратувати, а нахабне втручання в демократичні процеси у Сполучених Штатах та європейських країнах стало останньою краплею терпіння. Хай не вводить в оману простодушність Трампа, який щиро повірив словам Путіна, що той не втручався у вибори.

Александр Хара, дипломат, эксперт фонда "Майдан иностранных дел"

Зізнання колишнього радника з питань національної безпеки Майкла Фліна щодо його неправдивих свідчень ФБР стосовно контактів з російським послом, а також готовність співпрацювати зі спеціальним радником, що розслідує зв'язки команди Трампа з росіянами, можна порівняти із вибухом потужної бомби. Питання не лише у можливому ув'язненні генерала-розвідника до п'яти років, а у вкрай незручному становищі, у якому опинився господар Білого дому. Отже після невеличкої паузи російська новела знов актуальна на усіх шпальтах американських газет та телевізійних екранах. Це є гарною нагодою подивитися на те, яким чином Росія стала і залишається надзвичайно сильним подразником у політичному тілі Америки, пише Олександр Хара для ZN.UA.

Інколи здійснення бажаного може виявитися не тим, чого очікував.

Еволюціонування Владіміра Путіна з непримітного ставленика ексцентричного Бориса Єльцина до авторитарного правителя найбільшої за територією й арсеналом ядерної зброї країни періодично викликало занепокоєння на Заході. Безумовно, втоплена у крові Чечня, полювання на політичних опонентів та журналістів, узурпація влади, тотальний контроль над масмедіа й неурядовим сектором, створення касти корупціонерів та кишенькових олігархів з числа близьких друзів і побратимів з КДБ не могли не викликати осуду з боку цивілізованого світу. Але навіть відторгнення частини Грузії не привело до прозріння, навпаки — сприяло не лише перегортанню цієї сторінки, а й ширшому розкриттю вікна можливостей. Здавалося б, культивуй стратегічне терпіння та "підводься з колін", але ж ні — відчуття безкарності та відносної сили засмоктує.

Криваві авантюри в Україні й Сирії вже почали серйозно дратувати, а нахабне втручання в демократичні процеси у Сполучених Штатах та європейських країнах стало останньою краплею терпіння. Хай не вводить в оману простодушність Трампа, який щиро повірив словам Путіна, що той не втручався у вибори. Один із колишніх господарів Білого дому теж "побачив душу в очах Путіна". Американський політичний та безпековий істеблішмент уже зібрав докупи вдосталь елементів складанки, що свідчить: Росія, як того й домагався її незмінний лідер, справді варта бути визнаною загрозою.

Загрузка...

Перефразовуючи прусського барона фон Шрубера: Росія — це не держава, що має спецслужби, а спецслужби, що мають державу. Отже, поруч зі збройною агресією, такі специфічні методи як корупція, шантаж, дезінформація, активні заходи стали головними інструментами зовнішньої політики. Втім, на відміну від свої ідейних попередників, нинішні "дворяни" небайдужі до матеріальних цінностей та благ ненависного їм Заходу. Політико-економічна система, що її створював Путін, має невиліковні вади економічної та технологічної відсталості (за обсягами витрат на науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи Росія посідає 25 місце у світі), громіздкого, неефективного й тотально корумпованого державного апарату і його вотчин — держкорпорацій. Все це означає, що без торгівлі із Заходом, без його інвестицій, технологій (навіть стратегічна — нафтогазова галузь на 70% укомплектована імпортним обладнанням та устаткуванням) і менеджменту Росія неодмінно скочується в минуле століття. Тим часом нинішня еліта, розуміючи свою повну безправність перед новоявленим абсолютизмом і жахаючись прогресуючої архаїзації, тримає поза територією "святої Русі" найдорожче, що має, — свої сім'ї й активи. Так, із 2014 р. по серпень 2017 р. з Росії було виведено капіталу на суму понад 234 млрд дол.

Залежність від Заходу внаслідок внутрішньої відсталості, а також "космополітичність" еліт, обумовлена фактичною відсутністю права власності та корупційним походженням капіталів, відкрили широкі можливості для тиску на режим у цілому і окремих його стовпів, зокрема.

Спочатку персональні санкції проти "героїв" "віджимання" Криму були сприйняті в Кремлі як не варті уваги. Чергова хвиля обмежень, пов'язана зі збройною агресією проти України, мала урезонити Путіна й оточення, адже тиснула на болючі та критично важливі сектори і так приреченої на занепад сировино-залежної економіки. Російським компаніям обмежили доступ на фінансові ринки, зупинили надання технологій в оборонно-промисловій та енергетичній галузях. Майже щомісяця відбувалося і триває корегування окремих параметрів санкцій. Так, 28 листопада Мінфін США майже вдвічі (з 30 до 14 днів) скоротив терміни дозволеного кредитування для фінансових організацій і на третину (з 90 до 60) — для нефінансових, що перебували під санкціями.

Втім, поведінка володаря Кремля не змінилася. Можливо, він сп'янів від астрономічного рівня підтримки його діяльності на посту президента (в жовтні — 82%)? Але такі високі цифри можуть бути й виявом двоєдумства і свідчити про трохи іншу реальність поза Садовим кільцем.

"Ми гарантуємо, що Сполучені Штати продовжують карати президента Путіна за його нерозумні й дестабілізуючі дії. Додаткові санкції також стануть потужним сигналом Росії від обох партій", — зазначив лідер демократичної меншості в Сенаті Чак Шумер після прийняття Закону про протидію супротивникам Америки через санкції, який кодифікував наявні та запровадив нові обмеження.

Серед новацій акта — підготовка звітів про приховані в західній фінансовій та банківській системі гроші Путіна й інших корупціонерів. У зв'язку з цим оприлюднення "райського досьє" — величезного масиву документів про бенефіціарів офшорних компаній — не видається випадковим. Численні запити американських спецслужб та фінансових органів своїм європейським партнерам, начебто йдеться про тисячі осіб, не на жарт стурбували ймовірних фігурантів "чорних списків". Не бажаючи побачити в них свої прізвища у лютому наступного року, російські товстосуми клинами стерхів полетіли до вашингтонських лобістів. Російська опозиція радо започаткувала загальногромадянський проект "Складаємо список Путіна", в якому ненависні прізвища акуратно згруповано за сімома категоріями: політики, відповідальні за агресивні, злочинні та корупційні дії; партнери з найближчого оточення; "золоті діти"; олігархи; формально заможні друзі Путіна, що насправді є лише кофрами для його активів; корумповані менеджери та управлінці з числа родичів; "зозулі" — керівники дезінформаційних військ.

13 листопада RT — орган кремлівської пропаганди — був вимушений зареєструватися в Мінюсті США як іноземний агент. Прибрати геть цей канал заважає Перша поправка до Конституції, що забороняє обмежувати свободу слова. Відтепер, окрім розкриття інформації про діяльність, канал зобов'язаний маркувати свої матеріали, щоб, як зазначив в.о. генерального прокурора, "американці знали, хто діє у США з метою впливу на уряд чи громадськість від імені іноземних керівників". Особливо символічно, що Закон про реєстрацію іноземних агентів було прийнято у 1938 р. з метою протидії нацистській пропаганді. Два тижні потому медіа-галерея Конгресу відкликала в RT акредитацію, адже вона не передбачена для іноземних урядів та їхніх представників.

Торік Конгрес США прийняв "Глобальний Акт Магнітського". Він уповноважує виконавчу владу забороняти в'їзд на територію країни й арештовувати власність не лише причетних до самої справи Магнітського, а й відповідальних за позасудові вбивства, тортури та інші порушення прав людини стосовно громадянина будь-якої країни, який виявляв незаконну діяльність влади, реалізовував, пропагував чи захищав права людини і свободи громадянина. Під санкції також підпадають посадовці та афілійовані з ними особи, відповідальні за значні корупційні вчинки, зокрема використання приватної чи державної власності з метою особистого збагачення, корупційні дії, пов'язані з державними закупівлями та використанням надр, хабарами, а також ті, хто сприяє придбанню та виведенню активів у іноземні юрисдикції.

Отже, персонажі корумпованого путінського режиму (РФ посідає 131 з 176 місць за індексом сприйняття корупції Transparency International), що не потраплять до великого списку, мають шанси бути згаданими в малому. У листопаді Литва стала п'ятою країною (після США, Естонії, Сполученого Королівства та Канади), яка запровадила аналогічні обмеження, очевидно цю ініціативу підхоплять і інші демократії.

Нагадаємо, крім конгресового, доволі жваво триває розслідування і спеціального радника, колишнього директора ФБР Роберта Мюллера. Перші звинувачення трьом особам, зокрема добре відомому в Україні Полу Манафорту, який довгий час був політтехнологом Віктора Януковича і Партії регіонів, мали ефект землетрусу. Росія стала настільки токсичним фактором, що її жахаються. Так, лише згадування в матеріалах розслідування прізвища примусила зняти свою кандидатуру одного з номінантів на високу посаду в міністерстві сільського господарства. Ба більше, російський посол у США Анатолій Антонов бідкається, що його не приймає жоден конгресмен. Весь діалог високого рівня за друге півріччя вклався у декілька речень, якими встигли обмінятися американський і російський президенти під час саміту АТЕС у В'єтнамі. Фактично, єдиними каналами взаємодії є контакти військових експертів та дипломатів стосовно Сирії, а також епізодичні рандеву Курта Волкера та Владислава Суркова. Американці недвозначно дали зрозуміти, що, незважаючи на зацікавленість у нормалізації відносин із Росією, цього не станеться, доки не з'явиться відчутний прогрес в українському питанні.

На цьому тлі в Росії прогресує параноя, нагнітається антизахідна істерія. Сергій Караганов, один із головних зовнішньополітичних апологетів путінського режиму, виправдовує війну проти України як менше зло, порівняно з великою війною, яка б спалахнула в Європі, щойно Київ влився б у НАТО. Повторюючи нісенітниці, що Захід "обманув" Росію, "скористався" її вразливістю, "розширився" до кордонів і навіть "зазіхав" на одвічно "російське", він пропонує "уникнути нової фарсової конфронтації, яку просувають американці, поляки та балтійські держави, адже їм не потрібна мирна і єдина Європа", та приєднатися до Росії, яка "може на десятиліття стати головним постачальником безпеки Євразії, включно з Європою". Розтлумачуючи загадки російської душі, він відкидає як чужі західні цінності, адже відчуттю величі пасують такі "базові цінності як суверенітет і безпека".

Після брязкання зброєю на навчаннях "Захід—2017", традиційно проведених із порушенням міжнародних угод, зокрема Віденського документа, Владімір Путін з новою енергією узявся за переозброєння армії та висловив думку про необхідність підготовки до переведення всієї економіки на військові рейки. Напевно, у Кремлі вже забули, що гонка озброєнь була одним із ключових чинників виснаження радянської економіки і наближення розвалу Імперії зла.

Хоча пересічні американці й поміщають Росію на шосте місце серед головних загроз, команда Трампа з питань національної безпеки визначила московське питання пріоритетним на європейському напрямі. Недавня промова держсекретаря Рекса Тіллерсона в Центрі Вільсона, в якій він апелював до спільних цінностей та виняткової важливості посилення західного альянсу, стала холодним душем для тих російських діячів і експертів, котрі прогнозували подальше скочування Сполучених Штатів в ізоляціонізм. Тіллерсон пропонує свій наратив, де "Росія показала, що прагне визначити новий пострадянський глобальний баланс сил, у якому лише завдяки своєму ядерному арсеналу намагається нав'язати власну волю іншим силою або шляхом партнерства з режимами, які демонструють нехтування власними громадянами". Росія намагалася внести розбрат у відносини США та Європи, підірвати політичні підвалини, використовувала енергетичний шантаж, кібератаки, дезінформаційні кампанії, агресію проти сусідньої країни та погрози іншим.

Лідер американської дипломатії запевнив, що "Сполучені Штати продовжуватимуть підтримувати свої гарантії проти катастрофічної невдачі механізмів безпеки в регіоні та витрачати ресурси на підтримку безпекової парасольки", але "Європа повинна взяти більшу відповідальність за свої власні виклики безпеці". На підтримку союзників по НАТО у рамках Європейської ініціативи стримування планується витратити 4,8 млрд дол., включно зі 150 млн для України.

До речі, у листопаді Польща і Румунія здобули ліцензії Держдепартаменту на придбання американських систем ПРО "Патріот" (відповідно, на 250 млн дол. та 3,9 млрд), а Грузія — на купівлю "джавелінів" на 75 млн дол. Озброюються й інші країни, котрі відчувають свою уразливість перед Москвою, — Фінляндія та Швеція. Хоча остаточного рішення ще не прийнято, США лише на утримання та модернізацію ядерного арсеналу можуть асигнувати на 2017–2046 рр. 1,2 трлн дол. Оборонний бюджет торік був майже на порядок вищий за російський — 611 проти 69 млрд дол. Цифри більш ніж промовисті. США сприяють послабленню енергетичної залежності Європи від Росії, як у вигляді експорту енергоносіїв, створення інфраструктури (термінали для імпорту скрапленого газу в Польщі й Хорватії), так і стримуванням реалізації Північного потоку-2.

Отже, виклик Кремля прийнято, все як за часів геополітичних змагань між Вільним світом та Імперією зла…

вся лента новостей
ДНРовцы заставили детишек агитировать за Путина на фоне руин

Люди стали декорациями в шизофренической предвыборной кампании.

Шариковы считают себя вправе залезть в господские сундуки, а потом вершить чужие судьбы

Когда рушится общественный договор, все хотят изменений. Но именно Шариковы считают себя вправе сначала залезть в господские сундуки, а потом вершить чужие судьбы. И делают это со свойственной им простотой, которая непременно оборачивается жестокостью.

На какую мерзость Путину «всенародной поддержки» не хватает?

Спрашивается: какое злодеяние требует предварительного "оформления" ожидаемой завтра "абсолютной поддержкой всех россиян"?

Отравление Сергея Скрипаля подготовил его давний знакомый

Скрипаль был самой доступной и легкой мишенью для российских спецслужб и их киллеров. В первую очередь тех, кто работает под крышей посольства РФ.

Порошенко: Путин зашел в Украине в тупик

У президента РФ Владимира Путина нет другого пути для улучшения жизни в своей стране, кроме как прекратить агрессию против Украины, считает президент Украины Петр Порошенко.

В Москве были уверены, что следы «Новичка» не обнаружат - создатель химвещества

Создатель нервно-паралитического вещества "Новичок" Вил Мирзаянов считает, чтот в России не рассчитывали, что после отравления экс-шпиона Сергея Скрипаля, следы вещества буду обнаружены.

Глава британских лейбористов призвал отказаться от российских денег

Британские консерваторы должны отказаться от использования российских денег в политической системе, заявил лидер парламентской оппозиции, лейборист Джереми Корбин.

Президент Грузии: настал момент объединиться в противостоянии российской угрозе

Георгий Маргвелашвили призывает западных союзников дать единый ответ Москве

Держите грязные русские деньги подальше от наших школ

Мэй следует аннулировать учебные визы для членов семей всех россиян, находящихся в черном списке правительства.

«Лондонград» на грани паники: после химатаки в Солсбери Британия активирует закон Unexplained Wealth Orders о конфискации активов россиян

Состояния богатых россиян, уехавших в Великобританию, отправивших туда свои семьи, вложивших там деньги в недвижимость или просто хранящих там свои активы, впервые оказались под серьезной угрозой. Дамоклов меч навис над благосостоянием тысяч русских из "Лондонграда".

Информатор Родченков принялся разоблачать организаторов и участников Олимпиады-1980

Бывший глава Московской антидопинговой лаборатории Григорий Родченков, ныне являющийся информатором WADA, заявил о системе подмены допинг-проб на летних Олимпийских играх 1980 года, которые принимала Москва.

МИД Британии оценил ответ Москвы: «ожидаемо», но это только начало

В Лондоне считают, что спираль лишь начала раскручиваться: там по-прежнему ждут от России объяснений о "Новичке" и готовят заседание Совета нацбезопасности для обсуждения следующих шагов.

Саша Сотник: Выбирай – не выбирай, мы в Аду построим рай!

В салоне захваченного лайнера «Россия» бурлят страстишки. Выбирают главного пилота. Того, который сегодня из-за штурвала кошмарит все грешные земные поверхности. Бывали времена, и он, страдая от безработицы, «бомбил» в Питере по ночам, зато теперь – при больших делах, и бомбит круглосуточно.

Донбасс после войны должен исчезнуть

"Донбасс" - всего лишь топоним, аббревиатура, придуманная в СССР для ментального отдаления Луганской и Донецкой области от Украины

В связи с делом Скрипаля Абрамович может лишиться «Челси» – СМИ

После отравления в Великобритании экс-офицера российской разведки Сергея Скрипаля британские власти готовят санкционный закон, под действие которого может попасть владелец футбольного клуба "Челси" Роман Абрамович, пишет The Times.

Политолог Орешкин: Япония на клочке территории производит в четыре раза больше, чем вся РФ, а мы боремся за Крым

Сопоставимая с Россией по числу жителей Япония занимает площадь, меньше территории Республики Коми, однако РФ вместо развития своих земель тратит около $2,2 млрд в год на захват Крыма, отметил российский политолог Дмитрий Орешкин.

Вакарчук на лекции в Стэнфордском университете назвал пять главных проблем Украины

Украина страдает из-за коррумпированного избирательного процесса, бюрократии советского стиля, олигархии, отсутствия независимого правосудия и развитого местного самоуправления, заявил музыкант Святослав Вакарчук.

Советник директора Росгвардии: На западе живет порядка 30 предателей, нанесших серьезный ущерб безопасности РФ

Советник директора Росгвардии Александр Хинштейн заявил, что российским спецслужбам не было смысла организовывать покушение на экс-офицера российской разведки Сергея Скрипаля.

СБУ депортировала в РФ журналистку телеканала «Россия 24»

В СБУ сообщили, что работница телеканала "Россия 24" Наталья Гончарова готовила антиукраинские видеосюжеты в интересах страны-агрессора и ей запрещен въезд на территорию Украины сроком на три года.

Душили собачьим поводком: появились новые подробности убийства экс-партнера Березовского

Экс-партнера российского олигарха Бориса Березовского – Николая Глушкова, который скончался 13 марта, задушили собачьим поводком.

Порошенко призвал Запад бойкотировать ЧМ-2018 в России

В немецком правительстве не согласны с бойкотом, а Британия допускает, что не поедет на ЧМ - из-за попытки отравления Скрипаля, в которой обвиняют РФ

Британия собирается выгнать Газпром с британского рынка

Дело Скрипаля угрожает британскому бизнесу "Газпрома"

Россия высылает 23 британских дипломата

Россия высылает 23 британских дипломата в ответ на действия Лондона

Разработчик «Новичка»: отравить Скрипаля могло только российское государство

Один из основных разработчиков газа "Новичок" химик Вил Мирзаянов отверг версии о том, что негосударственные группы или преступные группировки могут стоять за отравлением экс-шпиона Сергея Скрипаля и его дочери Юлии.

Министр обороны Великобритании: Россия должна отойти и заткнуться

Великобритания посмотрит, как РФ ответит на ее шаги, которые были предприняты в связи с отравлением в Солсбери бывшего российского разведчика Сергея Скрипаля, отметил британский министр обороны Гэвин Уильямсон.

Bloomberg: Отравление Скрипаля - вызов всему НАТО

Атака в Солсбери требует скоординированного ответа всех стан Северо-Атлантического Альянса

Алексей Рощин: Страна в заложниках у потенциально безумного капитана

Россия, вся целиком в заложниках у потенциально безумного капитана. Остается только тупо надеяться, что Нацлидер не обезумел, а у него просто очередной "хитрый план".

Франция готовит санкции против России из-за химатаки в Британии

Макрон объявит о мерах в ближайшие дни. В Германии согласны с соседями: отравление Скрипаля - это первый случай применения химоружия в Европе с окончания Второй мировой, нельзя делать вид, что ничего не произошло.

Виталий Портников: Наступление зла, почуявшего запах крови

Настоящее наступление зла, почуявшего запах крови. Наступление, которое продолжается на Крымском мосту. И может так случиться, что самые страшные битвы - еще впереди, что они станут главными событиями четвертого срока Владимира Путина.

Ян Валетов: Савченко пора врачам ставить диагноз

Ну, если она мозг переворота, то представляю, что это мог быть за переворот.

Николай Воробьев: Россия попала в ловушку

На сегодняшний день очевидным как для Запада так и для Кремля является факт, что российско-американские отношения находятся на низшем уровне со времен Холодной войны. Военная агрессия в Украине и бомбардировки в Сирии, вмешательство в президентские выборы США и попытки сменить власть в странах ЕС, кибератаки и «фабрики троллей». Все эти факторы еще больше загоняют отношения между Западом и РФ в глухой тупик.

Пришло время наказать Москву за смертельные игры с химическим оружием

Возможно, многие не поймут, зачем Великобритании необходимо было созывать Совет безопасности ООН, учитывая то, что никаких решений там относительно России так и не было принято. Ответ, как по мне, очевиден: Лондон решил показать, что против Москвы необходимо принимать жёсткие меры, а период любых дипломатических увещеваний – закончился.

Стивен Хокинг: Очень важно просто не сдаваться

Главный враг знания — не невежество, а иллюзия знания

Игорь Яковенко: Бессмысленно вести дипломатические переговоры с гопником из подворотни

Тереза Мэй и большинство ее коллег из числа руководителей стран Запада понимают, что говорить с нынешней Россией в принципе невозможно. Бессмысленно вести дипломатические переговоры с гопником из подворотни, который на любые слова отвечает демонстрацией своей любимой заточки, а из аргументов у него есть лишь бессвязное мычание

Правительство Украины готовит варианты разрыва Договора о дружбе с Россией

Министерство иностранных дел Украины подготовило несколько предложений относительно частичной или полной приостановки действия Договора о дружбе, сотрудничестве и партнерстве Украины с Россией.

Путин сделал первую большую ошибку: эксперт о деле Скрипаля

Эксперт британской армии по химоружию подчеркнул, что российский город Шиханы - это единственное место, где разрабатывался и производился "Новичок"

Новый глава МИД Германии Маас: С аннексией Крыма Россией и длительной агрессией против Украины мириться нельзя

Германия нуждается в конструктивном диалоге с Россией, отметил новоназначенный министр иностранных дел ФРГ Хайко Маас.

Манафорта могут отправить за решетку на 305 лет

Судебное заседание в штате Вирджиния, где будут рассматривать дело американского политтехнолога Пола Манафорта, состоится 10 июля.

Саакашвили в ближайшее время вернется в Украину – адвокат

Защита депортированного из Украины лидера "Руху нових сил" Михаила Саакашвили пожаловалась в Европейский суд по правам человека на жестокое обращение во время задержаний в Киеве, сообщил адвокат политика Роман Чернолуцкий.

Вдова Литвиненко об отравлении Скрипаля: Ни полиция, ни правительство Англии не брали долгий разгон, как это было в нашем деле

По словам Марины Литвиненко, вдовы экс-офицера ФСБ РФ Александра Литвиненко, Россия не сделала выводы из дела об убийстве ее супруга и посчитала, что тогда Великобритания проявила слабость.

Евгений Кузьменко: Надежде Савченко, видимо, «шьют лапти» в рамках Рубангейта

Колумнист Евгений Кузьменко задается вопросом, может ли внефракционный нардеп Надежда Савченко, которую ждут на допросе по делу лидера "Офицерского корпуса" Владимира Рубана, причинить "ощутимый вред" лидеру партии "Батьківщина" Юлии Тимошенко.

Путин: Крым был передан Украине «незаконно даже по советским законам»

Результат "референдума" 2014 года о принадлежности Крыма свидетельствует о "настоящей, а не показной демократии", считает президент РФ Владимир Путин.

Муждабаев: Кремль буквально трясет от смеха над беспомощным Западом

Заместитель генерального директора телеканала ATR Айдер Муждабаев считает, что реакция Запада на покушение на офицера российской разведки Сергея Скрипаля показывает Кремлю, что ему можно все.

Кремль пригрозил Британии ответными мерами

В МИД РФ заявили, что считают категорически неприемлемой высылку 23 российских дипломатов из Британии, назвав это "серьезным обострением отношений"

В Дагестане дети кричали Путину, что он им не нужен - ВИДЕО

Во время визита президента РФ Владимира Путина в столицу Дагестана Махачкалу случился неприятный инцидент, когда на улице его встретила группа граждан, и находившиеся в ней дети стали кричать, что российский лидер "им не нужен".