Site icon Главпост

Відстрочка від мобілізації: хто має право на бронювання та не підлягає призову

itemscope itemtype=»http://schema.org/ImageObject»>
Відстрочка від мобілізації: хто має право на бронювання та не підлягає призову

Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", який 16 квітня 2024 року підписав президент Володимир Зеленський, передбачає звільнення  від військової служби низки категорій населення та зміни в законодавстві щодо бронювання військовозобов’язаних.

Наприклад, під мобілізацію не потрапляють чоловіки віком до 25 років, батьки трьох і більше дітей віком до 18 років, ті, хто доглядає за хворими родичами тощо.

Рятує від армії і так зване "бронювання". Під нього потрапляють співробітники органів державної влади та силовики — прокурори, судді, поліцейські, рятувальники та багато інших привілейованих категорій. 

"Подробиці" розбиралися, хто має на право на броню та відстрочку від мобілізації.

Читайте також

Хто має право вручати повістку: нові правила мобілізації

Економічний фронт

8 травня Кабінет міністрів змінив порядок бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану, передбачений постановою №76. 

Тепер затверджувати списки заброньованих буде не Генштаб ЗСУ, а Міністерство оборони, йдеться в змінах, затверджених урядом.

Центральні органи виконавчої влади отримуватимуть від підприємств списки заброньованих, і після перевірки повноти переліку, наявності обґрунтування та дотримання вимог щодо кількості, подаватимуть їх на погодження Міністерству оборони. Бронювання здійснюється за рішенням Мінекономіки.

Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб ЗСУ, встановлюються Кабінетом Міністрів.

Такі розмиті формулювання і фактично ручний режим бронювання вже призвели до низки перекосів і скандалів.

Читайте також

З якими хворобами не мобілізують в Україні: повний перелік

Скандали з бронюванням

Міністерство культури забронювало від мобілізації діячів культури та ЗМІ. До списку підприємств, які вважаються критично важливими для забезпечення життєдіяльності держави, внесли навіть "Пересувний цирк України".

Водночас не зміг вибити собі "броню" Чернігівський обласний академічний музично-драматичний театр ім.Т.Шевченка. Він не отримав статусу критично важливого підприємства для регіону, хоча запит на це робили. Через це в театрі не мали можливості бронювати співробітників. І тепер Чернігівський драмтеатр закривається через мобілізацію співробітників-чоловіків. 

Можливості бронювання з якоїсь причини не використовує столичний метрополітен, який має на це право, бо є стратегічним підприємством. Через те, що трудові резерви забирають на фронт, потяги ходитимуть рідше, а проміжки між рейсами збільшаться. 

Через розголос, який спричинила об'ява столичної підземки про збільшення інтервалу руху між поїздами, справу взяло на контроль Міністерство економіки, а працівники КП "Київський метрополітен" отримали "бронь".

Гучний негативний резонанс у суспільстві викликало бронювання працівників компаній Glovo та Favbet. Першому віце-прем'єр-міністру України — міністру економіки України Юлії Свириденко довелося скасувути наказ про їхнє бронювання.

Як виявилось Міністерство цифрової трансформації визнало ці компанії критично важливим на підставі трьох з семи критеріїв: відсутність заборгованості по ЄСВ, рівень зарплати й те, що вони є резидентами Дія.Сіті.

Нарікали на мобілізацію своїх працівників під час звіряння даних українські підприємства ВПК, які мають за законом підставу бронювати до 100%. Про це йдеться у зверненні понад 40 з лишком підприємств.

Зброярі скаржились на те, що після досягнення працівником 25-річного віку підприємство зобов'язане звіряти його військово-облікові дані з ТЦК, а працівник — пройти військово-лікарську комісію.

Читайте також

В Міноборони назвали чотири причини, за яких можна не приходити за повісткою до ТЦК "без наслідків": які вони

Енергетики та зброярі

7 червня Кабінет міністрів вніс зміни до порядку бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану, передбаченого постановою №76. Про це повідомило Міністерство економіки.

Працівники підприємств оборонно-промислового комплексу та енергетики зможуть бронювати до 100% працівників. Крім того, для критичних підприємств збільшили термін бронювання від 6 місяців до 12 місяців і дозволили бронювати військовозобов’язаних із дефіцитними військово-обліковими спеціальностями.

Це не нова модель бронювання — уряд модернізував чинну постанову №76 від 27 січня 2023 року. 

Терміни бронювання працівників критичних підприємств збільшуються з 6 місяців до року. Дозволяється бронювати військовозобов’язаних незалежно від віку, військового звання чи військово-облікової спеціальності, навіть якщо вона дефіцитна. А також запроваджується електронне бронювання.

Зміни до порядку бронювання:

Читайте також

Коли ухилення від мобілізації не карається законом: Верховний Суд дав роз’яснення

Рятувальники та поліцейські

Уряд забронював від мобілізації 90% рятувальників та поліцейських. Про це повідомив глава МВС Ігор Клименко.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України, кількість військовозобов’язаних працівників ДСНС та Нацполіції, які підлягають  бронюванню, може становити понад 50% за окремим рішенням Міністра оборони, прийнятим на підставі обґрунтованого звернення Міністра внутрішніх справ. 

Відповідно прийнято узгоджене рішення про бронювання 90% особового складу ДСНС і Нацполіції:

10% співробітників ДСНС мають вибір мобілізовуватися до лав ЗСУ, Нацгвардії або Держприкордонслужби. 

10% поліцейських, які підлягають мобілізації, можуть долучитися до бригади "Лють" або додатково створених трьох бойових бригад Національної поліції України.  

Щодо рятувальників: наша позиція полягає в тому, щоб працівники підрозділів оперативного реагування (пожежники, сапери, рятувальники, хіміки, інженери тощо) були повним складом заброньовані. Тож це рішення не вплине на оперативність та ефективність роботи ДСНС!

Кабмін незабаром опублікує перелік спеціальностей та посад, які не підлягають мобілізації, а також процес їхнього бронювання, заявив народний депутат Федір Веніславський. 

Чорнетку документа про порядок бронювання військовозобов'язаних уже "злив" у мережу народний депутат з "Євросолідарності" Олексій Гончаренко. 

Постанова про бронювання

Постанова про бронювання

Постанова про бронювання

Постанова про бронювання

Постанова про бронювання

Постанова про бронювання

Постанова про бронювання

Постанова про бронювання

Постанова про бронювання

Постанова про бронювання

Хто заброньований від мобілізації

Читайте також

Зеленський підписав закон про штрафи для ухилянтів

Бронювання у "Дії"

7 червня Кабінет міністрів підтримав постанову про можливість бронювання військовозобов'язаних через державний застосунок "Дія". Про це повідомив глава Міністерства цифрової трансформації Михайло Федоров.

Зараз, щоб забронювати співробітника, потрібно подавати заяви в паперовому вигляді, збирати підписи та тижнями чекати на результат. Дія це змінить. Процес буде швидким, прозорим і без людського фактору, а результат — за годину.

На першому етапі забронювати своїх співробітників онлайн зможуть критично важливі підприємства та компанії, які працюють на потреби Сил оборони.

Якщо бізнес чи державний орган має право на бронювання, керівник через портал "Дія" подасть списки працівників та засвідчить електронним підписом заяву.

Далі "Дія" автоматично перевірить по реєстрах, чи справді людина працевлаштована офіційно і чи є про неї дані в Оберегу. Якщо все ок, працівника заброньовано. Весь процес триватиме годину.

Керівник отримає відповідь про бронювання працівника в кабінеті на порталі "Дія", а в людини оновиться про це інформація в Резерв+. Якщо вона хоче отримати паперове підтвердження, то така можливість також буде. І обидва формати однаково чинні.

Якщо в бронюванні відмовили, керівник також отримає відповідь у кабінеті на порталі "Дія". Орієнтовно послугу запустять на початку липня. 

Студенти та викладачі

Закон про мобілізацію передбачає відстрочку від військової служби для деяких категорій студентів, аспірантів і викладачів, які здобувають освіту за бюджетною та контрактною формою навчання. Про це повідомила пресслужба Верховної Ради.

Студенти, яким більше 25 років, отримають відстрочку від мобілізації лише в тому випадку, якщо вони будуть отримувати вищий ступінь освіти, ніж вони вже мають. Тобто можна отримати відстрочку, вступивши на магістратуру після бакалаврату. 

Ступінь складності вступу до магістратури та аспірантури не змінився. Мова йде про єдиний вступний іспит, який складається із двох блоків. Це тест на загальні навчальні компетентності, які включають вербальну складову, логічну, і тест на знання іноземної мови. Це вступний іспит, який вже багато років є відпрацьованим.

Призову на військову службу не підлягають:

Читайте також

Чи потрібно заброньованим проходити ВЛК

Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації

Нагадаємо, з 18 травня в Україні діє новий закон про мобілізацію. Він передбачає, що всі військовозобов'язані громадяни повинні впродовж 60 днів оновити свої персональні.

По материалам: Подробности

Exit mobile version