Site icon Главпост

Економісти порахувати, скільки українці витрачають на харчі, комірне та розваги

itemscope itemtype=»http://schema.org/ImageObject»>
Економісти порахувати, скільки українці витрачають на харчі, комірне та розваги

Економічні дані не вказують на те, що в Україні назріває економічна криза та інфляція. Скоріше навпаки, з травня-червня 2022 року, коли ми почали ритмічно отримувати західну допомогу, українська економіка отримує потужне стимулювання. Держава "заливає" кошти міжнародних донорів в економіку через зарплати та соціалку, а фіскальне навантаження не є високим.

Про це в ефірі національного телемарафону "Єдині новини" розповів старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай. 

"На харчування в Україні припадає 38% витрат згідно опитування в 2023 році. Цей показник практично не відрізняється від довоєнних років, навіть зменшився у порівнянні з 2021 роком.

Наприклад, у Німеччині в 2021 році 12% витрачали на харчування, а минулого року — вже 16%.

У принципі всю Європу зачепила криза вартості життя, інфляція була висока, починаючи з ковіду, вторгнення росії в Україну теж підштовхнуло інфляцію додатково…

І по обов'язковим платежам потрібно враховувати, що у нас багато внутрішньопереміщених осіб, і вони часто змушені орендувати житло, і ті, хто втратили житло, і це теж відповідно збільшує частку видатків на обов'язкові в загальному бюджеті українських родин…

Українці взагалі дуже схильні прибіднятися в опитуваннях. Так було ще до війни. Якщо подивитися, то щороку значна частка українців відповідала, що їм ставало жити все гірше і гірше. Це такий психологічний момент, пов'язаний з довгою імперською травмою.

А зараз це все накладається на додатковий фактор соціально схвальних відповідей, коли багатьом людям некомфортно казати, що вони витрачають гроші на розваги, ресторани, у тому час, як іде повномасштабна війна і багато наших співвітчизників на фронті ризикують своїм життям.

На індустрію розваг, дозвілля вплинули кілька факторів. Зрозуміло, що закордонні подорожі, окрім того, це умови воєнного часу. Від повітряних тривог найбільше страждають кінотеатри та торгово-розважальні центри. І плюс комендантська година, яка створює обмеження для ресторанів, кафе, барів, які працювали б глибоко за північ.

Економічні дані не вказують на те, що люди стали більше економити. З травня-червня 2022 року, коли ми почали ритмічно отримувати західну допомогу, у нас є потужне фіскальне  стимулювання. Держава за рахунок коштів міжнародних потужно заливає в економіку через ті ж зарплати, соціалку, значно більше, ніж забирає з економіки у вигляді податків.

Тому гроші у людей є, не можна сказати, що люди стали жити гірше, але це "середнє по палаті".  Зрозуміло. що у прифронтових регіонах, де позакривався бізнес, промисловість, люди об'єктивно стали жити гірше. Так само комусь з внутрішньо переміщених осіб важко налагодити побут на новому місці…

Насправді немає факторів до зростання цін на продукти, тобто інфляція зараз є поміркованою і тут будуть лише сезонні фактори якісь впливати. Дуже позитивний момент, що посилюється торгівля морем, анонсували відновлення контейнерних перевезень. Це теж буде позитивно впливати на ціни товарів, які ми веземо не землею, а імпорт особливо з Китаю, Туреччини, Азії", — розповів Юрій Гайдай. 

По материалам: Подробности

Exit mobile version