Site icon Главпост

В Україні вшановують памʼять Героїв Крут: історичні факти, які повинен знати кожен

itemscope itemtype=»http://schema.org/ImageObject»>
В Україні вшановують памʼять Героїв Крут: історичні факти, які повинен знати кожен

29 січня є Днем пам'яті Героїв Крут, і протягом тривалого часу ширилися міфи про Бій під Крутами, в якому, начебто юнаки без військового досвіду утримували атаку більшовиків своїми життями. Радянська влада вважала цю історичну подію невиправданою жертвою. "Подробиці" проаналізували історичні факти та розкажуть, ким насправді були Герої Крут.

Чому бій відбувся саме під Крутами?

Бій під Крутами визначався як важлива подія під час війни більшовицької росії проти Української Народної Республіки у січні 1918 року. Більшовики захопили Харків та рухалися великими загонами на Київ. Спільно з цими подіями відбувалося повстання "п'ята колона" на заводі "Арсенал". УНР дізналася про підготовку та конфісковувала зброю, але це не призупинило повстання. Більшовики рухалися бронепотягами вздовж залізниць з Харкова та Гомеля, і їхні сили повинні були зустрітися в Києві через станцію Крути.

Станція Крути стала вузьким місцем, яке не можна було обійти, і тому українські військові вирішили утримати більшовиків там, щоб вони не дісталися до Києва.

План був наступним: придушити заколот на заводі "Арсенал", не дати військам Муравйова та Берзіна дійти до Києва та дочекатися підписання договору в Бресті. Тож бій під Крутами мав і оперативне, і стратегічне значення.

Крути боронили не школярі

Історія про участь школярів у бою під Крутами була поширена радянською владою. Хоча подію не вдалося приховати, були свідки та могили загиблих, але більшовики намагалися спотворити всі факти. Інформації про бій було дуже мало, і УНР здобувала інформацію головним чином зі спогадів свідків.

Група захисників Крут складалася з бійців Куреня студентів Січових Стрільців, які, за словами історика Михайла Ковальчука, не мали військової підготовки, але мали великий бойовий дух. Вони тримали оборону Крут протягом цілого дня і зіткнулися з чисельною перевагою більшовиків. Здається, що частина Куреня вирішила відступити, але деякі вийшли на більшовицькі позиції і потрапили в полон.

І, безперечно, радянська влада мала вигоду в поширенні тези, що всі учасники бою під Крутами загинули, а це була марна жертва, оскільки ніхто не бажав признаватися у воєнному злочині.

Але завдяки захисникам Крут, поступово переміщуючись в бік Києва, більшовицькі війська затрималися на 4 дні. За цей період вдалося придушити заколот на заводі "Арсенал", а в Бресті було підписано мирний договір з країнами Четверного союзу.

Як вшановують памʼять Героїв Крут

Україна почала вшановувати пам'ять Героїв Крут напередодні проголошення Незалежності, 29 січня 1991 року. Хоча деякі історики вказують, що легендарний бій фактично відбувся 30 січня.

За першого вшанування в Крутах встановили березовий хрест і провели невеликий громадський мітинг. У 1999 році Київрада прийняла рішення "Про відзначення пам'яті героїв Крут". За ініціативи правління ВУТ "Просвіта" імені Тараса Шевченка у 2003 році видано розпорядження "Про вшанування пам'яті героїв Крут". З того часу почали облаштовувати пам'ятні місця, організовувати виставки, тематичні вечори та конференції, присвячені подвигу.

У 2006 році на станції Крути відкрили Меморіальний комплекс "Пам'яті героїв Крут".

Щорічно, 29 січня, відбувається траурна хода від метро "Арсенальна" до Аскольдової могили, де влаштовують мітинг-реквієм.

По материалам: Подробности

Exit mobile version